Választási kisokos: elindították a votcorect.ro platformot

elnökválasztás

George Simion került a szavazólap első helyére | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Hétfőn elindította az Expert Forum (EFOR) a votcorect.ro platformot, amelyen az idei államfőválasztásról lehet tájékozódni.

A szervezet közleménye szerint a platformon a választási eljárásról és szabályokról, a külföldön történő szavazásról, a levélszavazásról vagy a mozgóurna igénylésének módjáról is vannak információk. Emellett a választási kampányok finanszírozásáról, a hivatalos kampányidőszakot megelőző periódus szabályairól, a jelölteket támogató aláírások gyűjtésének módjáról és a választásokkal kapcsolatos jogszabályokról is olvashatnak az érdeklődők.

A votcorect.ro platform interaktív, kérdéseket lehet feltenni, amelyekre az EFOR szakemberei válaszolni fognak – ígérték a közleményben.

E szerint a szervezet tanácsadást is nyújt majd azoknak a választópolgároknak, akik úgy érzik, hogy sérülnek a jogaik. Az ilyen jellegű bejelentéseket a 0800 460 002-es (a Romániában szavazók számára) és a 0318 222 800-s (a külföldön szavazók számára) telefonszámokon fogadják majd a választási napokon.

George Simion a szavazólap első helyén

Sorshúzással jelölte ki szombaton a Központi Választási Iroda (BEC) a jelöltek szavazólapon elfoglalt helyét a májusi (megismételt) elnökválasztásra. Ennek eredményeképpen a jelöltek sorrendje a következő lesz a szavazólapon:

  1. George Nicolae Simion (Románok Egyesüléséért Szövetség)
  2. George Crin Laurențiu Antonescu (Románia, előre választási szövetség)
  3. Elena Valerica Lasconi (Mentsétek meg Romániát Szövetség)
  4. Cristian Vasile Terheș (Román Nemzeti Konzervatív Párt)
  5. Marcela Lavinia Șandru (Szociálliberális Humanista Párt)
  6. Victor Viorel Ponta (független)
  7. Sebastian Constantin Popescu (Új Románia Párt)
  8. Silviu Predoiu (Nemzeti Akció Ligája Párt)
  9. John-Ion Banu-Muscel (független)
  10. Petru Daniel Funeriu (független)
  11. Nicușor-Daniel Dan (független)

Az elnökválasztási kampány április 4-én kezdődik és május 3-án 7 órakor ér véget. Az elnökválasztás első fordulóját május 4-én, a másodikat 18-án tartják.

 

A rovatból ajánljuk:

Egyelőre marad a vízumkényszer, Amerika felfüggesztette a beutazási könnyítés bevezetését
Az Egyesült Államok felülvizsgálja a Visa Waiver programba történt felvételt.
Vasárnaptól áttérünk a nyári időszámításra
Az óraátállítás nem fogja befolyásolni a vonatok menetrendjét – közölte a Román Vasúttársaság (CFR) személyszállító részlege.
„Éljen a magyar szabadság, éljen a haza!” – Orbán Viktor levele a külhoni magyarokhoz
„2025-ben sem kívánunk mást, minthogy szabadon, korlátozás nélkül használhassuk anyanyelvünket, jelképeinket, és békében ünnepelhessük nemzeti örökségünket.”
Megfelezett segély: a kormány 800 lejjel támogatja a kisnyugdíjasokat
Két részletben folyósítják: 400 lejt áprilisban és 400 lejt decemberben.
Szinte az egész országban záporok várhatók szombat délutánig
A csapadék mennyisége eléri a 25, elszórtan pedig meghaladja a 40 litert négyzetméterenként.
Jogerős: nem indulhat Călin Georgescu a megismételt elnökválasztáson
Elutasította az alkotmánybíróság az óvását, helybenhagyva a BEC döntését.