Itt-Hon

Ma már a románok sem ellenzik – húsz éve áll köztéren a Szabadság-szobor [AUDIO]

A jubileum ünnepség a Román–magyar megbékélési parkban | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Az aradi Szabadság-szobor húsz évvel ezelőtti újbóli köztéri állítása a román–magyar együttműködés jó példája volt, egyúttal megmutatta Arad európai szellemiségét, már Románia uniós csatlakozása előtt – hangoztatták a szónokok azon a szombat esti ünnepségen, amelyet az aradi Román–magyar megbékélés parkjában tartottak abból az alkalomból, hogy 2004. április 25-én ismét felavatták Zala György monumentális szoborcsoportját, az 1849.

Utak, célok, állomások – közönségtalálkozó Lubics Szilvia ultramaratoni futóval

plakát

Mi is a határtalan boldogság, és mi kell ahhoz, hogy átéljük? Milyen motiváció hajt egy háromgyermekes fogorvost a világ legnehezebb ultrafutóversenyeire? Hogyan egyeztethető össze a kemény versenyek világa a gyermekneveléssel és a hivatással? Melyek azok a mondatok, amelyekbe kapaszkodva a legmélyebb gödrökből is kimászhatunk? Az előadás végére talán mindenki közelebb kerül a válaszokhoz, miközben átkelhet pár sivatagon, és megjárhatja a jeges Antarktiszt is Lubics Szilvia segítségével. 

A szabadság-szobor újraavatásának 20. évfordulójára emlékeztek Aradon [AUDIO]

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök beszéde | Fotók: Pataky Lehel Zsolt

Elsőként Călin Bibarț aradi polgármester köszöntötte a jelenlévőket, felidézve, hogy a húsz évvel ezelőtti „feszült hangulat” után ma már „normalitás számunkra a szobor”. „Ebben a húsz évben többször, főleg március 15-én és október 6-án mi, aradiak, akármilyen nyelven is mondjuk a Miatyánkot, bebizonyítottuk, hogy mások vagyunk – mások számára követendő példa. Már az európai uniós tagság előtt bebizonyítottuk, hogy Európába tartozunk lélekben, gondolkodásmódunkban, a békés együttéléssel. Ez mindenki érdeme, minden aradié!

„Őrizzék és vigyék tovább ennek a szobornak az üzenetét” – húsz éve avatták fel ismét a Szabadság-szobrot [AUDIO]

A Szabadság-szobor több mint műalkotás | Fotók: Pataky Lehel Zsolt

Az első világháborút követően Aradot Romániához csatolták, a román kultúrpolitika pedig száműzte a magyar emlékjeleket, így Zala György monumentális alkotását is hosszú évtizedekre elzárták a tekintetek elől. 1925-ben lebontották a kompozíciót, az allegorikus szoboralakokat pedig először különböző raktárakba, majd a laktanyaként szolgáló várba vitték.

74 év után szabadult ki a várfogságból, de további öt esztendőt kellett várni, míg hosszas tárgyalások, alkudozások, akadékoskodások után és kompromisszumok árán ismét felavathatták köztéren a műalkotást.

Európát választjuk, de az Uniónak változnia kell! (x)

Kelemen Hunor szövetségi elnök | Fotó: rmdsz.ro

Messziről kezdve: mi, magyarok, önképünk szerint európaiak vagyunk. Európaiságunk egyértelmű földrajzi és kulturális értelemben is: a görög filozófia, a római jog, a zsidó-keresztény kultúra örököseinek tartjuk magunkat. A vasfüggöny mögött a kommunista diktatúrában felnőtt nemzedékek számára Európa fogalma értékeink és egy jobb jövőbe vetett hitünk metaforája is volt. A diktatúra bukása után született nemzedékek számára már kész tény az EU-hoz való tartozásunk, számukra a kommunizmus már nem jelent semmilyen viszonyítási alapot.

Iktatta pályázatát a választási bizottságnál az RMDSZ aradi polgármesterjelöltje

A választási bizottság elnöke átveszi az iratokat Veres Attila Csabától | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Veres Attila Csaba polgármesterjelölt pályázatát és a képviselőtestületi jelöltlistát a támogató aláírások kíséretében nyújtották át Faragó Péter parlamenti képviselő, megyei RMDSZ-elnök, illetve a tanácsosjelöltek közül Derzsi Csaba, Détári Attila Béla és Gerőcs Attila jelenlétében.

Kártérítést követel az államtól a korrupcióért elítélt, majd felmentett volt vingai polgármester

A vingai községháza | Archív felvétel | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Az országos korrupcióellenes ügyészség (DNA) 2016 júniusában jelentette be, hogy vádat emel Lucian Stoicu, Vinga egykori polgármestere ellen, aki 2004 és 2012 között volt a település elöljárója. A DNA szerint az elöljáró hamis dokumentumok alapján, jogtalanul kapott agrártámogatást a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökségtől (APIA) egy olyan területre, amelyet az ügyészek szerint valójában nem is birtokolt. A DNA szerint Stoicu 25 901 lejhez jutott így az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból és 4119 lejhez az államkasszából.