A jogszabály a Hivatalos Közlönyben való megjelenést követően hatályba lép. A parlament június végén szavazta meg az új nyugdíjtörvényt. Az ellenzék bírálta a jogszabályt, mert szerinte hosszú távon nem tartható fenn a jelentős nyugdíjemelés, de egyetlen törvényhozó sem szavazott ellene, 70-en tartózkodtak.
A parlament június végén már másodszor fogadta el a jogszabályt, miután tavaly decemberben is megtette, de akkor a törvény nem állta ki az alkotmányossági normakontrollt, és visszakerült a törvényhozáshoz.
A jogszabály szerint szeptembertől 15 százalékkal nő a nyugdíj, majd a jövő év szeptember elsejétől a nyugdíjpont – amelynek alapján kiszámolják az öregségi járandóságokat – értéke eléri az 1775 lejt. Ez azt jelenti, hogy a nyugdíjak már a jövő év őszén több mint 60 százalékkal magasabbak lesznek a jelenleginél, és 40 százalékkal meghaladják a szeptember elsején megemelt járandóságot.
Iohannis az elmúlt hónapokban többször élesen bírálta a kormányt amiatt, hogy populista intézkedéseket hoz, felelőtlen bér- és nyugdíjemeléseket hajt végre csak azért, hogy megőrizze hatalmát, nem törődve a hosszú távú gazdasági következményekkel.
Az idei első negyedévben 1227 lej volt az átlagnyugdíj Romániában.
A különnyugdíjak megmaradnak, és minden nyugdíjat újra kiszámolnak. A nyugdíjpont értékéhez minden olyan típusú jövedelem hozzáadódik, amely után a munkavállaló társadalombiztosítást fizetett. Ilyen jövedelemnek számít a 13. fizetés, a pótlék, a prémium, a plusz órák stb.
A mesteri és a doktori képzés idejét is beleszámítják a szolgálati időbe, ezekre az évekre 0,25 nyugdíjpont jár. A három vagy annál több gyermeket nevelő anyák 6 évvel hamarabb kérhetik az öregségi nyugdíjazásukat, amennyiben minimum 15 évig fizették a társadalombiztosítást. Négy gyermektől plusz 1 évet számolnak.
Az özvegyi nyugdíj értéke az elhunyt házastárs nyugdíjának 25 százaléka lesz, ez az összeg hozzáadódik a saját nyugdíjhoz. A férfiak 65 éves, a nők 63 éves korukban mehetnek öregségi nyugdíjba. A kötelező teljes társadalombiztosítási hozzájárulás 35 év mind a nők, mind a férfiak esetében.
MTI / Agerpres