Vaklárma volt a bejelentett választási incidensek zöme a szavazás napján [FRISSÍTVE]
Az elnökválasztás első fordulóját megelőző napon, szombaton 23, a választások szabályosságával kapcsolatos panaszt nyújtottak be, a bejelentések közül 15 esetben még vizsgálat folyik – tették hozzá. A leggyakrabban a kampánycsend megsértését kifogásolták: mint köztudomású, a törvény szerint szombat reggel hét óra óta tilos korteshadjáratot folytatni, és
1500-tól 4500 lejig terjedő pénzbírsággal sújtható, aki megszegi a szabályt (a közösségi oldalakon is tilos kampányolni, mivel az is nyilvános térnek minősül).
Egyelőre csak figyelmeztetésben részesítették a kihágáson tetten érteket – írták –, mert a fő cél nem a büntetés, hanem a törvényesség betartatása.
A rendőrség felhívta a figyelmet, hogy a szavazóhelyiségek 500 méteres körzetében tilos alkoholt árulni és fogyasztani, továbbá 6 hónaptól 3 évig terjedő börtönbüntetést kockáztat az, aki akadályoz bárkit is a szavazójoga gyakorlásában, megvesztegetéssel próbálja valamelyik jelölt támogatására rávenni polgártársát, esetleg egynél több szavazólapot juttat az urnába.
Arad megyében 379 795 személy szerepel az állandó választói névjegyzékben.
A rendőrség szerint megyeszerte 1300 belügyi alkalmazott teljesít szolgálatot a szavazás zavartalan lebonyolítása érdekében, közülük 850-en felügyelnek a közrendre és közbiztonságra, 450-en pedig a szavazóhelyiségekhez vannak beosztva.
Az ország területén 18 968 szavazókörzetet alakítottak ki az elnökválasztásra. A szavazóhelyiségek vasárnap reggel 7 órától 21 óráig tartanak nyitva. A 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy a szavazóhelyiség előtt sorban álló választópolgárok legkésőbb 23 óra 59 percig adhatják le a szavazatukat.
Vaklármák a szavazás napján
A rendőrség késő délutáni közleménye szerint Arad megyében a választás napján hat bejelentés érkezett, de öt esetben bebizonyosodott, hogy nem sértették meg a választási törvényt. A rendőrség két szabálysértési bírságot szabott ki összesen 2200 lej értékben, mindkétszer a biztonsági szervek alaptalan riasztásáért.
Mint írták:
Kisjenőben egy férfi azzal hívta fel a 112-es segélysívó számot, hogy egy szavazóhelyiség közelében található bárt alkoholos italokat mérnek ki (ami a szavazókörök 500 méteres körzetében tilos). A helyszíni vizsgálat során megállapították, hogy a lokál valóban nyitva tart, de nem szolgálnak fel alkoholt – a bejelentőt 2000 lejre bírságolták.
Szépfaluból azt a bejelentést tették, hogy egy autóbuszon választási plakátok láthatók – mint kiderült, az információ igaz, de nem elnökválasztási, hanem parlamenti választási plakátok voltak, márpedig azokra ezen a napon nem vonatkozik a kampánycsend.
Öthalom községben egy helyi lakos – azonos nevű profilt használ a helyi önkormányzat egyik vezetőségi tagjával – a közösségi oldalakon választási kampányt folytatott, megsértve a kampánycsendet egy bejelentő szerint. A rendőrség közölte: a megosztott bejegyzések nem buzdítottak egyik vagy másik párt vagy jelölt támogatására, ezért nem tekinthető törvénytelennek, de mindenesetre vizsgálatot folytatnak a profil használójának személyazonossága kiderítése érdekében.