Aláírták a koalíciós megállapodást, az RMDSZ fogja vezetni a pénzügyi és a fejlesztési minisztériumot

A koalíciós megállapodás aláírásának bejelentése | Forrás: Kelemen Hunor Facebook-oldala

A koalíciós megállapodás aláírásának bejelentése | Forrás: Kelemen Hunor Facebook-oldala

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) hétfő reggel aláírta a koalíciós megállapodást az új román kormány megalakításáról – jelentette be Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a közösségi oldalán.

A miniszterelnök várhatóan Marcel Ciolacu PSD-elnök, jelenlegi kormányfő lesz, az RMDSZ pedig a pénzügyminisztériumot és a fejlesztési minisztériumot fogja vezetni: a két tárca élére Tánczos Barnát, illetve Cseke Attilát jelöli a magyar érdekvédelmi szövetség.

Kelemen Hunor a közösségi oldalán úgy fogalmazott:

Tisztában vagyunk azzal, hogy Románia mély politikai és bizalmi válságban van. Ezért a PSD, PNL, RMDSZ által alkotott, a nemzeti kisebbségi frakció támogatását élvező koalíciónak az a feladata, hogy visszaszerezze a polgárok bizalmát, megvédje őket a veszélyektől. Bizalom nélkül nem lehet kijönni a válságból, és egyetlen polgár, közösség sem nyerhet. A következő időszakban, az ünnepek után az első és legsürgetőbb feladatunk, hogy elfogadjuk az ország új költségvetését. Ez a legfontosabb, és mi nem hagyjuk, hogy plusz terheket, adókat rójanak ki a polgárokra!

A három párt és a nem magyar nemzeti kisebbségek frakciója vasárnap egyezett meg a koalíció megalakításáról – írta az MTI. Az új kormány 16 miniszterből áll: az RMDSZ-nek először lesz pénzügyminisztere Tánczos Barna személyében, aki egyben miniszterelnök-helyettes is, Cseke Attila pedig a fejlesztési minisztériumot irányítja.

„Azért kértük a magyarok támogatását, bizalmát a kampányban, hogy visszavigyük a józan észt a döntéshozatalba, és hogy megvédjük a polgárokat, a magyarokat az előttünk álló veszélyektől” – mutatott rá az RMDSZ közleménye. A szövetség jelezte: kormányzati eszközökkel folytatni fogja azokat a programokat, amelyek a családokat és a fiatalokat támogatják, olyan kiszámítható gazdasági környezetet akar teremteni, amelyben a vállalkozók és befektetők biztonságban fejleszthetnek.

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök közösségi oldalán közzétett videónyilatkozatában rámutatott:

az RMDSZ nehéz politikai és pénzügyi, költségvetési helyzetben vállalja a kormányzás felelősségét, és olyan kormányzati munkát kívánnak végezni, amely nemcsak rendbe teszi az ország költségvetését, de ezt adóemelés nélkül akarja megtenni, hogy annak „ne a polgárok fizessék meg az árát”.

Klaus Iohannis államfő vasárnapra az elnöki hivatalba hívta egyeztetni a kormányalakításról a december elsején megválasztott új parlamentben képviselethez jutott pártokat. A többi párt által szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és két, korábbi AUR-politikusok által alapított kisebb párt képviselői nem vettek részt az egyeztetéseken, és közölték: nem ismerik el Románia legitim elnökeként Iohannist, mert szerintük lejárt a megbízatása és egy „államcsíny” nyomán maradt az elnöki palotában, miután az alkotmánybíróság érvénytelenítette az elnökválasztás eredményét.

 

A kormánykoalíciót alkotó pártokon kívül a – szintén európai elkötelezettségét hangoztató, de a koalícióból radikális reformkövetelései miatt kiszorult – Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vett részt az egyeztetésen. Az ellenzéki párt szintén Iohannis lemondását sürgette.

Az elnök a konzultáció után megállapította: a PSD, a PNL, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségi frakció által létrehozott Európa-párti koalíció többséggel rendelkezik a parlamentben és megállapodott a közös kormányzásról. Klaus Iohannis államfő hétfőn készül kormányalakítási megbízást adni a koalíció miniszterelnök-jelöltjének. A PSD Marcel Ciolacu pártelnököt, jelenlegi kormányfőt jelöli a posztra.

FRISSÍTÉS: Klaus Iohannis államfő hétfőn bejelentette, hogy Marcel Ciolacu szociáldemokrata pártelnököt kéri fel kormányalakításra – írta az Agerpres.

A rovatból ajánljuk:

Pénteken tartja alakuló ülését az új összetételű parlament
A 2024 és 2028 közötti ciklusra megválasztott új törvényhozásnak 465 tagja van, köztük 331 képviselő és 134 szenátor.
„Befűt” a tél, a hétvégétől jön a lehűlés
Csütörtökig enyhébb lesz az idő a sokéves átlagnál, de aztán zuhan a hőmérséklet.
Szabad az út: felvették Romániát a schengeni egyezménybe!
A csatlakozás után legalább fél évig a határon lesznek még rutinellenőrzések.
Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról döntenek csütörtökön
A csatlakozás után legalább fél évig a magyar–román és a román–bolgár határon is lennének még rutinszerű ellenőrzések.
Hétfőn kezdődnek a beiratkozások a jövő évi érettségi kompetenciavizsgáira
A felméréseket január 27. és február 7. között tartják, az írásbelikre júniusban kerül majd sor.