A PSD és az AUR szerezte a legtöbb mandátumot, az RMDSZ is bejutott a parlamentbe [FRISSÍTVE]

Éjfélig még szavazhatnak a helyiségben lévők | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Éjfélig még szavazhatnak a helyiségben lévők | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A CURS közvéleménykutató intézet exit poll (az urnáktól távozó szavazók szúrópróba szerű megkérdezése alapján készült) felmérése alapján az eddigi kormánykoalíció nagyobbik pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselőházi és szenátusi jelötlistája az érvényes szavazatok közel 23 százalékát kapta a vasárnapi parlamenti választáson. Megerősödött a szélsőséges AUR, de az RMDSZ is átlépte az 5 százalékos bejutási küszöböt, így továbbra is lesz arányos magyar képviselet a törvényhozásban.

A szavazóhelyiségeket 21 órakor bezárták, de a helyiségben vagy az előtt sorban álló választópolgárok 23 óra 59 percig élhettek a szavazati jogukkal.

A szavazókörzetek jegyzőkönyveinek 99,13 százalékos feldolgozottságánál a fő kormányerő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselőházi jelöltlistájának a legnagyobb a támogatottsága, a PSD a szavazatok 22,37 százalékát szerezte meg – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) hétfő reggeli valós idejű adataiból.

A második helyen a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) áll a voksok 17,83 százalékával, a harmadikon pedig jelenleg is kormánykoalícióban lévő a Nemzeti Liberális Párt (PNL) 13,49 százalékkal. Az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) 12,10 százalékot szerzett.

Az RMDSZ is átlépte az 5 százalékos bejutási küszöböt, így továbbra is lesz arányos magyar képviselet a törvényhozásban.

 

A további sorrend (azon pártok között, amelyek átlépték az 5 százalékos küszöböt):

  • SOS Románia – 7,17%
  • RMDSZ – 6,45%
  • Fiatal emberek Pártja (POT) – 6,30%

A szenátusban jelen állás szerint a PSD a helyek 22,77 százalékát szerezte meg. A második helyen az AUR áll a voksok 18,14 százalékával, a harmadikon pedig a PNL 14,43 százalékkal. Az USR eredménye: 11,97 százalék.

A további sorrend (azon pártok között, amelyek átlépték az 5 százalékos küszöböt):

  • SOS România – 7,57%
  • RMDSZ – 6,51%
  • Fiatal emberek Pártja (POT) – 6,24%

A választói névjegyzékben szereplő 18 008 555 választópolgár közül 9 455 072 szavazott, ez 52,50 százalékos részvételi arányt jelent az Állandó Választási Hatóság honlapja szerint.

Arad megyében 440 szavazókört alakítottak ki, és a választói névjegyzékben szereplő 379 786 választópolgár közül 183 912 szavazott, ami 48,43 százalékos arány.

A legmagasabb részvételi arányt Hargita megyében jegyezték: 58,81 százalékot.

Ciolacu: az eredmény fontos jelzés a választók részéről

A parlamenti választások eredménye fontos jelzés, amelyet a romániaiak a politikai osztálynak küldtek – jelentette ki Marcel Ciolacu a vasárnapi urnazárás után. A PSD hét elején lemondott elnöke szerint a politikusoknak figyelembe kell venniük a parlamenti választások eredményét. „Ez egy fontos jelzés a választók részéről a politikai osztálynak. A lényege az, hogy folytassuk az ország fejlesztését európai pénzekből, de ugyanakkor védjük meg identitásunkat, nemzeti értékeinket és hitünket. Arra kell összpontosítanunk, hogy minden szavazóhelyiségben minden szavazatot helyesen számoljanak meg” – mondta Ciolacu a PSD központi székhelyénél.

A PNL vállalná a koalíciós kormányzást

Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke vasárnap este kijelentette, hogy pártja kész részt venni a kormányzásban, és a tárgyalások alapja a PNL reformprogramja lenne. A politikus szerint a parlament összetétele várhatóan több pártra „töredezik”, és elkerülhetetlennek látszik a koalíciós kormányzás. „A PNL kész részt venni egy koalícióban úgy, hogy országunk modernizációs tényezője legyünk, és tárgyalási kiindulópontunk az általunk vállalt reformprogram” – nyilatkozta a PNL székházánál.

A rovatból ajánljuk:

Valakinek nagy szerencsét hozott a vasárnap: telitalálata volt a lottón
Elvitték a több mint 900 ezer eurós főnyereményt, 28,5 lejért vásárolták a nyertes szelvényt.
Megkezdődött a parlamenti választás, 21 óráig tartanak nyitva a szavazóhelyiségek
Az este kilenckor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy sorban állók 23:59-ig adhatják le a szavazatukat.
Vasárnap ismét urnák elé várják a szavazókat: ezúttal parlamenti választásokat tartanak
Harmincegy politikai párt és 19 nemzeti kisebbségi szervezet több mint 8000 jelöltet állított a 466 szenátori és képviselői mandátumra.
Elrendelte a szavazatok újraszámlálását az alkotmánybíróság
A 9. és a 12., helyen végzett elnökjelölt (Cristian Terheș és Sebastian Constantin Popescu) kérte a választási eredmények érvénytelenítését.
Nettó több mint kétszáz lejes emelést jelent az új, bruttó 4050 lejes minimálbér
A jelenlegi 3700 lejről 4050 lejre nő a bruttó minimálbér 2025. január elsejei hatállyal. Ez több mint 1,8 millió munkavállalót érint.