Második nekifutásra megalakult az aradi képviselőtestület
Mint arról beszámoltunk, a kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) 6-6, valamint az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) 5 helyi képviselője nem jelent meg a múlt hétfőre összehívott alakuló ülésen, és bár a románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) négy és az RMDSZ 2 tanácsosa (Horváth Júlia és Veres Attila Csaba) letette az esküt, kvórumhiány miatt nem kezdhette meg működését az új közgyűlés.
A nagyobb pártok nem kockáztatták meg azt, hogy kifutnak a törvény szabta határidőből, ezért a második összehíváson már mindenki megjelent. A kormány területi képviseletében ezúttal nem Tóth Csaba prefektus, hanem Doru Sinaci alprefektus felügyelte az ülés menetét, amelynek végén Călin Bibarț újraválasztott nemzeti liberális párti polgármester kívánt jó munkát és felelősségteljes hozzáállást a 2024–2028-as ciklusban tevékenykedő képviselőknek, illetve megköszönte az eddigi PNL-s és PSD-s alpolgármesterek együttműködését.
Egyébként a két alpolgármesteri tisztség elosztása nem szerepelt napirenden. Az RMDSZ-nek célja az egyik visszaszerzése, miután a 2020-as választásokat követően elveszítette a funkciót, melyet korábban 24 éven át a magyar szervezet jelöltje töltött be (egy ciklusban néhai Darida János, majd öt mandátumon keresztül a közképviselettől idén visszavonuló Bognár Levente személyében). Faragó Péter parlamenti képviselő, az RMDSZ Arad megyei szervezetének elnöke érdeklődésünknek elmondta: már a helyhatósági választásokat követően kezdeményezték a tárgyalásokat az aradi alpolgármesteri és a megyei tanács egyik alelnöki tisztségéről, de úgy tapasztalják, hogy a román pártok kivárásra játszanak, és a hétvégi elnök-, majd az azt követő parlamenti választások eredményétől teszik függővé a tárgyalások folytatását.
„Úgy látjuk, hogy megvárják, ki lesz az elnök és milyen összetételű kormány alakul majd, mert attól tartanak, ha bármilyen helyi koalíciót is kötnek előtte, az valamilyen hatással lesz a későbbi szereplésükre” – nyilatkozta Faragó Péter. Ezt megerősítette Călin Bibarț aradi polgármester az ülés végén, amikor is azt nyilatkozta a sajtónak, hogy „nem jött létre egy többség a tanácsban, ezért a választások után tűzzük napirendre a kérdést.”
A megyei RMDSZ-elnöktől megtudtuk, hogy az öt polgármesteri tisztség (Kisiratos, Nagyiratos, Németpereg, Tőzmiske és Sofronya) mellett a magyar érdekvédelmi szervezet három alpolgármesteri tisztséget is megszerzett Arad megyében (köztudomású, hogy az alpolgármestereket nem közvetlenül a szavazók választják, hanem a helyi tanács tagjai maguk közül). Kisiratos és Németpereg községekben az eddigi RMDSZ-es alpolgármesterek maradtak hivatalban, emellett Újvarsándon (a köznyelvben: Fazekasvarsándon) az a László Sándor Attila maradt alpolgármester, akit még az előző testület végén, két hónapra választottak meg, mert elődje váratlanul elhunyt (a 11 tagú testületben egyébként 2 RMDSZ-es tag van).
Tőzmiskén többségben vannak az RMDSZ-esek a tanácsban, de még nem dőlt el az alpolgármesteri tisztség sorsa, a kimenetele attól is függ, hogy „mit ajánlanak” az RMDSZ-nek cserébe másutt. Az RMDSZ szeretne ugyanis Pécskán is alpolgármestert állítani, miként Aradon és/vagy alelnöki tisztséget szerezni a megyei önkormányzatban, melynek tagjai szerdán délelőtt tesznek hivatali esküt.