Mivel egyedüli jelöltként indult újabb kétéves mandátumért, nem történhetett csoda az RMDSZ Arad Megyei Szervezetének mai, megyei küldöttgyűlésén. Az egyetlen kérdés csak az volt, hogy voksokban is megmutatkozik-e a szervezeten belül az elnök ténykedését kommentáló „folyosói elégedetlenkedés”. Nem mutatkozott meg, mert a 150 igen szavazathoz csak 25 ellenvoks érkezett, ketten tartózkodtak.
A Kultúrpalotában tartott küldöttgyűlés Bognár Levente elnök beszámolójával kezdődött, ám aki a hallgatóság soraiban – főként az elbukott decemberi parlamenti szavazás okán – kemény önkritikára, netalán a sebek feltárására számított, nagyot csalódott. A beszámoló sajnos többet foglalkozott országos, általános kérdésekkel, mint a szervezeten belüli gondokkal, így inkább hasonlított kortesbeszédhez. A nem éppen tényfeltáró alaphang ellenére a vitában azért elhangzottak kemény kritikák is, amelyeket az illetők vagy becsomagoltak, vagy nyersen dobtak az asztalra.
Az első nyers falatot Király András oktatási államtitkár dobta, aki azzal kezdte, hogy nem volt ideje alaposabban felkészülni, mert neki csak tegnap este szóltak, hogy beszélhet, ami „jelzi, mennyire fontos az aradi RMDSZ-nek az oktatás és az oktatási államtitkár”. De aztán a témára tért és nyíltan megjelölte az aradi oktatás problémáit, a szervezet néhány gondját. Elmondta, a megyének égető szüksége lenne egy oktatási stratégiára, rengeteg a fehér folt az aradi oktatásban, s az egész intézményrendszert néhány község és a megyeszékhely „tartja el”. Ami a politikai kérdéseket illeti, Király megjegyezte, vannak szervezetek, amelyeknek küldöttei nem is vehetnének részt az ülésen, mert az illető szervezet „az alapszabályzat mellett működik”. Ennek egyik oka a tagdíjbefizetések katasztrofális helyzete, s példaként Nagyiratost említette. Elmondta még, szerinte az alapszervezetekre kell építkezni Arad megyében, s nem az önkormányzatokra.
S ez volt az egyetlen feldobott izgalmas vitatéma is, amelyre azonban csak Horváth Levente reagált. Szerinte ellenkezőleg, az önkormányzatokra alapozva kellene építeni a megyei szervezetet. Horváth egyébként hiányolta, hogy az országos RMDSZ-ből senki nem jött le Aradra, majd kijelentette, „Aradon nem a székely zászló és a területi autonómia a fontos, hanem a határ menti szórványstratégia. Ennek három pillérét nevezte meg: gazdasági-mezőgazdasági stratégia, eredményesebb ifjúsági stratégia valamint oktatás. Megkérdőjelezte a kerületi szervezetek szükségességét, mondván, a kerületi szervezet nem azt jelenti, hogy „összeszednek öt-hat embert aki gulyást főz a majálison”. De felhozta a székház ügyét is, amelyet szerinte már rég meg kellett volna szerezze az RMDSZ saját tulajdonába, hisz minden más pártnak van saját székháza Aradon.
A mai küldöttgyűlésen sor került, többek között az alapszabályzat módosításának vitájára is, amelynek legérdekesebb eleme, hogy leszavazták az elnökök mandátumának kettőről négy évre való emelését.
Irházi János
Itt meghallgatható a Pataky Lehel Zsolt által a Temesvári Rádió számára készült hangképes beszámoló a tisztújításról. [ca_audio url="http://aradihirek.ro/wp-content/uploads/media/RMDSZ_tisztujitas_2013.mp3" width="500" height="27" css_class="codeart-google-mp3-player" autoplay="false"]Audió
RMDSZ_tisztujitas_2013.mp36.85 MB
Jó az irány, fijúk.