Az UNIAN hírügynökség jelentése szerint legalább négy robbanás történt a kelet-ukrajnai Kramatorszkban, erőteljes robbanás volt a déli országrészben lévő Odesszában, továbbá a keleti országrészben Harkivban és az Azovi-tenger partján fekvő Bergyanszkban. A nyugati országrészben Zsitomirból jelentettek robbanáskat. Közben a Donyec-medencei frontvonalon a szakadárok tüzérségi tűz alá vették az ukrán fegyveres erők állásait.
A fővárosban, Kijevben a Boriszpil nemzetközi repülőtér felől, illetve a Dnyeper folyó balpartján lévő kerületekben hallottak helybéliek robbanást. Az eddigi jelentések szerint katonai objektumokat és repülőtereket ért támadás. Az ukrán katasztrófavédelmi szolgálat szerint Kijevben lakóépületekben is keletkeztek károk, személyi sérülésekről nem érkezett hír.
Az ukrán határőrszolgálat azt közölte, hogy az orosz támadás Fehéroroszországból, Oroszországból és a Moszkva által önkényesen elcsatolt Krím-félszigetről indult. A határmenti ellenőrzőpontokat tüzérséggel, nehézfegyverekkel és kézi lőfegyverekkel támadták öt régióban, Luhanszk, Szumi, Harkiv, Csernyihiv és Zsitomir megyékben, valamint a Krím-félsziget felől.
Russian army arrived in Kiev, Ukraine, captured in sauth Ukraine
— Manish kumar ADVOCATE (@kumarmanisht) February 25, 2022
Killed soldiers #UkraineRussia #worldwar3 pic.twitter.com/A4yXwobt0M
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök videóüzenetben jelentette be, hogy bevezetik a hadiállapotot Ukrajnában. A bejelentést az elnök azután tette, hogy ülésre hívta össze az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanácsot (RNBO).
„Reggel Putyin különleges katonai műveletet jelentett be a Donyec-medencében. Oroszország megtámadta katonai infrastruktúránkat és határőrségünket. Ukrajna számos városában robbanások hallatszottak. Ukrajna egész területén hadiállapotot vezetünk be” – fogalmazott az államfő. Hozzátette, hogy „egy perce” beszélt Joe Biden amerikai elnökkel és már megkezdték Ukrajna nemzetközi támogatásának előkészítését.
Az embereket arra kérte, hogy őrizzék meg a nyugalmukat és lehetőleg maradjanak otthon. Közölte, hogy ő maga, a kormány, a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) és a fegyveres erők mindannyian teszik a dolgukat és ígéretet tett arra, hogy folyamatosan tájékoztatja a közvéleményt.
Az ukrán főváros vezetése a Telegram üzenetküldő portálon közölte, hogy légi fenyegetést rögzítettek Kijevben. A városi adminisztráció arra kérte a kijevieket, hogy ha bekapcsolnak a szirénák, haladéktalanul menjenek az óvóhelyekre. Vitalij Klicsko kijevi polgármester az Ukrajinszka Pravda hírportálnak hozzátette: jobb, ha most mindenki otthon marad, de aki aggódik, lemehet az óvóhelyre.
Zelenszkij csütörtökre virradóan, még a támadás előtt közzétett videoüzenetében az Oroszországi Föderáció állampolgáraihoz fordult, feltéve nekik a kérdést, hogy akarnak-e háborút, mert – mint mondta – Ukrajna népe békét akar. „Ukrajna az Önök híreiben és Ukrajna a valóságban két teljesen különböző ország. Azt mondják, hogy utáljuk az orosz kultúrát. Hogyan lehet utálni a kultúrát, bármilyen kultúrát? A szomszédok mindig kulturálisan gazdagítják egymást. Ez azonban nem teszi őket eggyé. Különbözőek vagyunk, de ez nem ok arra, hogy ellenségek legyünk" – hangoztatta Zelenszkij. Hangsúlyozta, hogy az ukránok maguk akarják meghatározni történelmüket „békésen, nyugodtan és őszintén”.
Ми – це Україна !
Közzétette: Володимир Зеленський – 2022. február 23., szerda
„Hallgassatok meg bennünket! Ukrajna népe békét akar. Az ukrán kormány is, és ezért mindent megtesz, amit tud” – szögezte le az elnök. Kijelentette, hogy csakis Oroszország polgárain múlik, hogy ők akarnak-e háborút vagy sem. Zelenszkij közölte, hogy csütörtökön újfent telefonmegbeszélést kezdeményezett Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, de nem kapott választ.
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtök hajnalban rendelte el katonai művelet végrehajtását a Donyec-medencében, leszögezve, hogy Oroszország tervei között nem szerepel Ukrajna megszállása, ugyanakkor törekedni fog az ország demilitarizálására. Az orosz erők mindazonáltal Ukrajna más térségeiben is támadtak katonai célpontokat, és támadást indítottak az oroszbarát szakadárok is az általuk ellenőrzött kelet-ukrajnai területeken. A nyugati világ elítélte az orosz hadműveletet, és súlyos szankciókat helyezett kilátásba Moszkva ellen.
Iohannis: Romániát nem fogják belerángatni az ukrajnai katonai konfliktusba
Romániát nem fogják belerángatni az ukrajnai katonai konfliktusba, a román állampolgároknak nincs okuk félelemre, és Bukarest felkészült egy esetleges elhúzódó orosz-ukrán konfliktus gazdasági és humanitárius következményeinek kezelésére is – hangoztatta csütörtökön Klaus Iohannis államfő.
Az elnök csütörtökön a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) rendkívüli ülését követően intézett polgártársaihoz televíziós üzenetet, amelyben éles szavakkal elítélte a független, szuverén Ukrajna ellen intézett orosz támadást. Rámutatott: Oroszország rakétákkal válaszolt a nemzetközi közösség tárgyalási, a béke fenntartását célzó erőfeszítéseire, így „az egész világ számára világossá vált, hogy Oroszország az agresszor, nem pedig az áldozat”, mint ahogy azt a Kreml próbálja beállítani.
Románia határozottan elitéli az Ukrajna elleni törvénytelen, ki nem provokált, indokolatlan, számos emberéletet veszélyeztető orosz támadást – mondta Iohannis. Felidézte: az Egyesült Államok, a NATO, az Európai Unió és a demokratikus országok teljes közössége mindent megtett a diplomáciai megoldás érdekében, és úgy vélekedett: sosem késő, hogy az értelem hangja kerekedjék felül. Ezt a súlyos válságot ugyanis szerinte csakis diplomáciai úton lehet rendezni.
Iohannis rámutatott: tisztában van azzal, hogy honfitársait aggasztja a határok közelében kirobbant konfliktus, de megismételte: egyetlen román állampolgárnak sincs oka félni, a NATO-tagság, az Amerikai Egyesült Államokkal ápolt stratégiai szövetség rendkívül erős biztonsági védőernyőt képez Románia számára, és az országnak sosem volt a jelenleginél megbízhatóbb védelme egy külső támadással szemben.
RO strongly condemns the recognition by Russia of the Donetsk & Luhansk areas of as independent. This is a blatant violation of international law, which must attract the most severe response of international community. We firmly support sovereignty & territorial integrity.
— Klaus Iohannis (@KlausIohannis) February 21, 2022
Leszögezte: Romániát nem fogják belerángatni az ukrajnai katonai konfliktusba. Azt ígérte: a parlamenttel, a kormánnyal és az ország nemzetközi szövetségeseivel együtt minden szükséges lépést megtesz azért, hogy a román állampolgárok biztonsága semmilyen formában ne sérüljön. Hozzátette: Románia felkészült egy esetleges elhúzódó orosz-ukrán konfliktus gazdasági és humanitárius következményeinek kezelésére és szövetségeseivel egyeztetve kész humanitárius segítséget biztosítani, ha szükség lesz rá. Iohannis ismét leszögezte: „kétségtelen”, hogy a NATO keleti szárnyát meg kell erősíteni, a NATO ereje ugyanis egységében rejlik.
„Egységesek vagyunk, nem félünk, nem hátrálunk meg az egész világ békéjét fenyegető agresszorral szemben. Ezekben a tragikus pillanatokban, az ukrán népre, az ukrán nőkre, férfiakra, és gyermekekre gondolunk, akik rettegésben kényszerülnek élni és járulékos áldozatai egy olyan háborúnak, amelyet nem akartak és nem értenek. De bármennyit is próbálnak ártani a történelem utolsó revizionistái, azt tudniuk kell, hogy az a kor, amelyet megpróbálnak életre kelteni, már rég leáldozott. Mi, a demokratikus nemzetek, egyetlen lépést sem hátrálunk és megvédjük azokat az értékeket, amelyeket eddig felépítettünk” – zárta állásfoglalását a román államfő.
MTI