Megkezdődött a parlamenti választás, 21 óráig tartanak nyitva a szavazóhelyiségek

A külföldi szavazóhelyiségekben két napon át tart a szavazás | Fotó: a külügyminisztérium Facebook-oldala

A külföldi szavazóhelyiségekben két napon át tart a szavazás | Fotó: a külügyminisztérium Facebook-oldala

Megnyitottak vasárnap reggel 7 órakor parlamenti választásokra Romániában kialakított szavazókörzetek, országszerte csaknem 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a szavazásra jogosult több mint 18 millió román állampolgárt megválasztani a parlament tagjait.

A szavazásra jogosult választópolgárok két szavazólapot kapnak: egyet a szenátusi, egyet a képviselőházi jelöltlistákkal. A választópolgárok egyénileg szavaznak, zárt fülkékben. A szavazólapon annak a négyszögnek a belső részébe kell ütniük a „VOTAT” feliratú bélyegzőt, amelyen a preferált jelöltlista vagy jelölt szerepel. Ezután oly módon kell összehajtaniuk és urnába dobniuk a szavazólapot, hogy a hitelességét igazoló ellenőrző pecsét kívül maradjon.

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) adatai szerint a választói névjegyzékben 18 008 555 személy szerepel. Az ország területén 18 968 szavazókörzetet alakítottak ki.

A szavazás napján a lakóhelyük szerinti településen tartózkodó választópolgárok csak abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, amelynek állandó választói névjegyzékében szerepelnek.

A romániai lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező polgárok a következő személyazonosító okmányok valamelyikével szavazhatnak az országban: személyi igazolvány, elektronikus személyi igazolvány, ideiglenes személyi igazolvány, diplomata-útlevél, elektronikus diplomata-útlevél, szolgálati útlevél, elektronikus szolgálati útlevél, katonai szolgálati könyv (a katonai iskolák diákjai esetében).

Az országban 7 órától 21 óráig tart a szavazás. A 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy a szavazóhelyiség előtt sorban álló választópolgárok legkésőbb 23 óra 59 percig adhatják le a szavazatukat.

A parlamenti választásokra 31 párt és pártszövetség, illetve a nemzeti kisebbségek 19 szervezete összesen több mint 8000 jelöltet állított. Vasárnap reggel 8:00 óráig 425.942 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 2,37 százaléka szavazott a parlamenti választásokon az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint.

Vasárnap délelőtt negyed 11-ig már 1 525 256-an szavaztak, ez 8,47 százalékos arányt jelent. A valós idejű adatokat a www.roaep.ro weboldalon lehet megtekinteni.

Külföldön több mint 170 ezren szavaztak

Vasárnap 9 óráig 175 202 választópolgár szavazott külföldön a parlamenti választásokon – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból. Ezek szerint a szombat reggeli urnanyitástól romániai idő szerint vasárnap reggel 9 óráig 170 859 román állampolgár voksolt a külképviseleti szavazókörzetekben, emellett 4343 külföldön élő román választópolgár levélben adta le a szavazatát.

Eddig a legtöbben az Egyesült Királyságban (31 547), Olaszországban (25 828), Németországban (25 009), Spanyolországban (21 147), a Moldovai Köztársaságban (16 785) és Franciaországban (7980) szavaztak. Külföldön két napon át, szombaton és vasárnap lehet szavazni a parlamenti választásokon.

A rovatból ajánljuk:

Valakinek nagy szerencsét hozott a vasárnap: telitalálata volt a lottón
Elvitték a több mint 900 ezer eurós főnyereményt, 28,5 lejért vásárolták a nyertes szelvényt.
A PSD és az AUR szerezte a legtöbb mandátumot, az RMDSZ is bejutott a parlamentbe [FRISSÍTVE]
A CURS exit poll felmérése alapján a PSD közel 23 százalékkal nyert, de az RMDSZ is átlépte az 5 százalékos küszöböt.
Vasárnap ismét urnák elé várják a szavazókat: ezúttal parlamenti választásokat tartanak
Harmincegy politikai párt és 19 nemzeti kisebbségi szervezet több mint 8000 jelöltet állított a 466 szenátori és képviselői mandátumra.
Elrendelte a szavazatok újraszámlálását az alkotmánybíróság
A 9. és a 12., helyen végzett elnökjelölt (Cristian Terheș és Sebastian Constantin Popescu) kérte a választási eredmények érvénytelenítését.
Nettó több mint kétszáz lejes emelést jelent az új, bruttó 4050 lejes minimálbér
A jelenlegi 3700 lejről 4050 lejre nő a bruttó minimálbér 2025. január elsejei hatállyal. Ez több mint 1,8 millió munkavállalót érint.