Bűnvádi eljárás Ponta ellen – Iohannis a lemondását kéri [FRISSÍTETT]

Bűnvádi eljárást kezdeményezett a korrupcióellenes ügyészség (DNA) Victor Ponta miniszterelnök ellen.

A kormányfőt akit többrendbeli okirathamisítással, pénzmosással és adócsalásban való bűnsegédlettel és összeférhetetlenséggel gyanúsítják. A DNA szerint a bűncselekményeket 2007–2008-ban ügyvédi tevékenysége idején követte el a szociáldemokrata politikus, amikor párttársa – a korrupcióval gyanúsított – Dan Şova szenátor ügyvédi irodájával állt üzleti kapcsolatban.

Pontát miniszterelnökként összeférhetetlenséggel is gyanúsítja a DNA, arra hivatkozva, hogy korábbi megbízóját, Dan Şovát különböző miniszteri tisztségekbe nevezte ki. A DNA a képviselőház hozzájárulását kérte, hogy lefolytathassa az eljárást a törvényhozói mandátummal rendelkező Victor Ponta miniszterelnök ellen. Klaus Iohannis államfőtől Ponta miniszteri tisztségből való felfüggesztését kérte a DNA azoknak a vádpontoknak a kivizsgálása idejére, amelyekkel Pontát korábbi, ügyvédi tevékenysége miatt gyanúsítják.

Victor Ponta pénteken ügyvédje kíséretében kihallgatásra jelentkezett a korrupcióellenes ügyészségen (DNA) épületében. Az épületnél várakozó újságíróknak távozáskor azt mondta, gyanúsítottként idézték be, Dan Şova szociáldemokrata szenátor ügyében. Şovát, akinek az előzetes letartóztatását több ízben megakadályozta a szenátus, két olténiai hőerőművel (Turceni-Rovinari) 2007-ben kötött ügyvédi szerződése miatt hivatali visszaélésben való bűnsegédlettel és jogtalan haszonszerzéssel gyanúsítják. Victor Ponta jogászként abban az időszakban üzleti kapcsolatban állt a Şova ügyvédi irodával.

A román kormányfő fél óra után szabadon távozott a DNA épületéből. „Nagyon jó az, hogy az ellenzék ma (pénteken) bizalmatlansági indítványt nyújt be a parlamentben. Egy európai demokratikus országban a politikai csaták a parlamentben zajlanak, nem a korrupcióellenes ügyészségen” – írta Ponta pénteken egy Facebook-bejegyzésben, azt érzékeltetve, hogy ügyészségi kihallgatása és az ellene kezdeményezett bűnvádi eljárás politikai indíttatású. Korábban Ponta több alkalommal tett ironikus megjegyzéseket arról, hogy őt csak a DNA tudja leváltani, nem az ellenzék, mert a szociáldemokrata kormánynak megnyugtató többsége van a parlamentben.

Lemondásra szólította fel a korrupcióval gyanúsított miniszterelnököt pénteken Klaus Iohannis államfő, Ponta azonban közölte, hogy mandátumát a parlamenttől kapta és csak a törvényhozás válthatja le. Az elnök rámutatott: Románia „lehetetlen helyzetbe” került azáltal, hogy miniszterelnökét a korrupcióellenes ügyészség bűncselekmények elkövetésével gyanúsította meg. Iohannis hozzátette: másfelől az ország számára a „legrosszabb dolog”, ami bekövetkezhet, az egy politikai válság. Az államfő szerint erre a helyzetre csak a miniszterelnök lemondása jelenthet megoldást.

Ponta az államfő sajtónyilatkozata után Facebook-bejegyzésben közölte, hogy találkozott Iohannisszal, aki lemondását kérte. Mint kifejtette: tiszteletben tartja ugyan az államfő álláspontját, de őt a parlament nevezte ki, és csak a parlament válthatja le, azt pedig nem tudja elfogadni, hogy a DNA ügyésze „a parlament, a kormány és az ország állampolgárai felett állhat”. Ez diktatúra lenne – tette hozzá a kormányfő.

A román alkotmány széles mozgásteret biztosít az államfőnek a miniszterelnök kinevezésében, de nem teszi lehetővé, hogy leváltsa. Az elnöknek jogában áll viszont felfüggeszteni hivatalából a kormány bármelyik tagját, ha bűnvádi eljárás indul ellene. Elemzők szerint az elnök Ponta lemondása és a válság gyors megoldása reményében várt ki a kormányfő felfüggesztésével, de roppant valószínű, hogy megteszi ezt a lépést, ha Ponta nem mond le.

Valeriu Zgonea képviselőházi elnök pénteken közölte: összehívta a házbizottságot, hogy beindítsák az parlament megszokott eljárását Victor Ponta képviselő ügyében, akinek az esetében a DNA kérte a képviselőház hozzájárulását a bűnvádi eljárásának engedélyezéséhez. Ez a nyilatkozat és a kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) többi vezetőjének megszólalása is azt jelzi, hogy a PSD elnöki tisztségét is betöltő Ponta nem készül lemondani.

Az államfő csak abban az esetben függesztheti fel hivatalából Victor Pontát, ha a képviselőház hozzájárul a politikus elleni bűnvádi eljárás lefolytatásához – mutatott rá az egyik román hírtelevíziónak nyilatkozva Gheorghe Iancu alkotmányjogász, volt ombudsman. A szakértő szerint igaz ugyan, hogy az államfő felfüggesztheti tisztségükből a kormány tagjait, ha bűnvádi eljárás folyik ellenük, de csak abban az esetben, ha a feltételezett bűncselekményeket miniszteri mandátumuk idején követték el. Ponta ellen viszont korábbi ügyvédi ténykedésével kapcsolatban indult bűnvádi eljárás, míg azoknak a feltételezett bűncselekményeknek a kivizsgáláshoz, amelyeket kormányfőként követett volna el, a parlament hozzájárulását kérte a DNA – magyarázta.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Nettó több mint kétszáz lejes emelést jelent az új, bruttó 4050 lejes minimálbér
Ezt megkapják azok is, akik a jelenlegi minimálbérnél magasabb, de a 4050 lejnél kisebb összeggel vannak alkalmazva. Az intézkedés, amely januártól lép érvénybe, több mint 1,8 millió munkavállalót érint.
Irány Amerika! Teljesítette Románia a vízummentességi feltételt
A nagykövet szerint a jövő évtől vízum nélkül utazhatunk az Egyesült Államokba.
Nagy Vasile képviselő: S.O.S Románia Párt minden állampolgár számára előnyös intézkedéscsomagot javasol
Comandat de PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA – Organizația Județeană Arad. Realizat de Best Media Western Press SRL. Cod mandatar financiar: 11240027
Politikai „földcsuszamlást” indított el az elnökválasztás első fordulójának eredménye
Călin Georgescu független és Elena Lasconi USR-s jelölt jutott a második fordulóba, Marcel Ciolacu és Nicolae Ciucă lemondott pártelnöki tisztségéről.
Ingázni fog a hőmérő higanyszála a következő két hétben
Változó lesz az időjárás a következő két hétben is, a nappali hőmérsékletek csúcsértéke 3-4 és 10-11 Celsius-fok között ingadozik majd.
AUR-tiszteletbeli elnöki tisztség és háborús bűnösök népszerűsítése fűződik Călin Georgescu nevéhez
Az ügyészség büntetőeljárást indított ellene, mert azt mondta, hogy a Vasgárda vezérei hősöknek és mártíroknak tekinthetők.