Megkapta az összes engedélyt az ottlakai–nagypéli napelempark

Illusztráció | Fotó: pixabay.com

Illusztráció | Fotó: pixabay.com

Nagypél és Ottlaka önkormányzatai teljesítették a rájuk háruló valamennyi formalitást, és kiadták az összes engedélyt a két település külterületén tervezett napelempark megépítéséhez. A mintegy 800 millió eurós magánberuházás, amely több mint ezer hektáron terül el és 1044 MW teljesítményű, Európa legnagyobb napelemparkja lesz.

A román–magyar határ mentén fekvő két település önkormányzata még decemberben végzett a rájuk háruló feladatokkal, most már a beruházón a sor, hogy nekilásson a munkának – mondta Claudiu Bătrînuț, Ottlaka polgármestere. Az elöljáró csütörtökön azt nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek, hogy tavasszal vagy a nyár elején megkezdődhetnek a napelempark építési munkálatai.

Az ottlakai–nagypéli napelemparknak a kezdeményezők szerint fontos szerepe lesz Románia energiaelőállításában, és nagy mértékben javítja majd Arad megye energiabiztonságát. A beruházó a napelemparkokra, szélerőművekre és zöldhidrogénre szakosodott Monsson nemzetközi óriás romániai leányvállalata, amely állami támogatás nélkül, önerőből, illetve bankihitelekből finanszírozza a kivitelezést.

A Monsson Arad megyében Kisjenőben és Mácsán is építene napelemparkokat, amelyeknek az összteljesítménye 800 MW. Így az Arad megyei befektetései összértéke elérné az 1,4 milliárd eurót, amihez hozzáadódik még egy 200 millió eurós akkumulátorállomás, amit szintén Ottlakán telepítenek, és aminek a tárolókapacitása 500 MW.

Az ottlakai–nagypéli fotovoltaikus park építésén közel ezer személyt foglalkoztatnának, a beüzemelés után pedig mintegy 200 állandó munkahelyet létesítenek, ennyien dolgoznak majd a működtetésén és karbantartásán. 

A napelempark tervét 2022 őszén jelentették be, de a munkálatok megkezdését hátráltatta egy bírósági eljárás, amelyet az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) szatmárnémeti szervezete indított el, megtámadva a tervezett beruházás környezetvédelmi engedélyét.

 

A létesítményt ugyan mezőgazdasági művelésre alkalmatlan területen képzelték el, viszont természetvédelmi övezetnek számít: számos őshonos és vándormadár telelő- vagy átmeneti pihenőhelye. Márk-Nagy János, a szatmári EKE-elnök korábban azt nyilatkozta: el akarják érni, hogy a természet érdeke ne sérüljön, de ha a kivitelező garanciákat kínál erre, elállnak a keresettől.

Első fokon a Szatmár Megyei Törvényszék elutasította az EKE beadványát, illetéktelenségre hivatkozva, viszont a Nagyváradi Fellebbviteli Bíróság helyt adott a természetjárók fellebbezésének, és visszautalta az ügyet első fokra. A tárgyalást tavaly november derekára tűzték ki, viszont felfüggesztették, az igazságszolgáltatás figyelembe vette az EKE és a beruházó közötti megállapodást. Claudiu Bătrînuț ottlakai polgármester  azt mondta az Agerpresnek, hogy a Monsson kevesebb, de nagyobb kapacitású napelempanelt fog telepíteni, de ezt nem környezetvédelmi szempontokkal, hanem a „technológia fejlődésével” magyarázta.

A rovatból ajánljuk:

Emelkedőben a munkanélküliség, további elbocsátások várhatók az autóiparban
Arad megyében a múlt év végén 1,64 százalékos volt a munkanélküliségi arány.
Január 20-tól fizethetők a helyi adók és illetékek Aradon
Az első félévi részlet határideje március 31., de aki egész évre kifizeti, 10 százalékos kedvezményt kap.
Megszavazták a helyi adók és illetékek mértékét a 2025-ös évre
Aki 2025. március 31-ig kifizeti az egész éves adót, 10 százalékos kedvezményben részesül.
Románia még mindig a kullogók között áll az EU-ban a minimálbér tekintetében
Még úgyis, hogy az elmúlt tíz évben az nálunk nőtt a legnagyobb mértékben a minimálbér.
Jó évet zárt a kamara, jövőre cégalapításra hirdet pályázatokat
Fellendülést hozhat a megye gazdaságának a schengeni csatlakozás az intézmény elnöke szerint.
Csökkentette az üzemanyagárakat a Petrom, 7 lej alatt is kapható a normál benzin literje
Egy teli tank benzin 3,5 lejjel kerül levesebbe, mint egy hónapja.