Mintegy 800 millió euróból valósulna meg a magyar határ menti Ottlaka (Grăniceri) és Nagypél (Pilu) közigazgatási területén Európa legnagyobb, 1064 hektáros, több mint 1000 MW teljesítményű fotovoltaikus parkja a napelemekre, szélerőművekre és zöldhidrogénre szakosodott Monsson multinacionális cég romániai leányvállalatának a kivitelezésében. Az építkezéshez szükséges környezetvédelmi engedélyt azonban a bíróságon megtámadta az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) szatmári szervezete.
„Ez egy természetvédelmi szempontból védett terület, aminek kettős státusa van: egyrészt élőhelyek védelmére, másrészt madarak védelmére lett kijelölve. Szaporodóhely, ősszel és tavasszal az átvonuló madaraknak táplálkozó és pihenőhelye, ugyanakkor telelőhelye is azoknak a fajoknak, amelyek nálunk töltik a hideg évszakot. Ezek a madárfajok gyakorlatilag elvesztenék az élőhelyüket” – nyilatkozta Márk-Nagy János, az Szatmár megyei EKE elnöke.
Az EKE az Arad Megyei Környezetvédelmi Ügynökség által kibocsátott környezetvédelmi engedélyt támadta meg, de a beruházást végző szerintük nyitott arra, hogy intézkedéseket foganatosít a természetvédelmi területen költő és telelő madárfajok életfeltételeinek biztosítása érdekében.
Az 1891-ben alapított, majd a kommunizmusban betiltott, de az 1989-es rendszerváltás után újraalapított Erdélyi Kárpát Egyesület tagszervezetei önálló jogi személyiségek, így a szatmárnémeti EKE is az. Alapszabályzatában a környezet- és természetvédelem, a honismeret, a környezeti nevelés, és minden olyan dolog szerepel, ami a természetben való szabadidő eltöltését jelenti.
Az egyik tárgyalást szerdára tűzték ki a Szatmár Megyei Törvényszéken, de végül nem került rá sor, az igazságszolgáltatási portálon megjelent információ szerint a tárgyalást felfüggesztették a Polgári Törvénykönyv vonatkozó cikkelye értelmében. Az Arad Megyei Környezetvédelmi Ügynökség illetékesei azt nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek, hogy várják a döntés indoklását. Márk-Nagy János az Agerpresnek azt nyilatkozta: „A törvényszék bizonyára figyelembe vette a beruházóval kötött megállapodásunkat. A vállalat megbízott egy nagy-britanniai konzultáns céget, amelynek gyakorlata van természetes élőhelyek megóvásában, és ha tartja magát a vállalásaihoz, elállunk a pereskedéstől.”
A környezetvédelmi ügynökség korábban arról tájékoztatta az Agerprest, hogy a törvényes határidőn belül nyilvánosságra hozta a beruházással kapcsolatos engedély kibocsátását, a vezetőség szerint pedig a védett területeken, mint a Natura 2000 hálózat, lehet építkezni bizonyos feltételekkel.
A Monsson az ottlakai és nagypéli beruházáson kívül Arad megyében Kisjenőben (Chişineu-Criş) és Mácsán (Macea) építene még napelemparkokat 2026-ra, amelyeknek összteljesítménye 800 MW. Így az Arad megyei befektetései összértéke elérné az 1,4 milliárd eurót, amihez hozzáadódik még egy 200 millió eurós akkumulátorállomás, amit szintén Ottlakán építenek meg, és aminek a tárolókapacitása 500 MW. Az ottlakai–nagypéli fotovoltaikus park építésén közel ezer személyt foglalkoztatnának, a beüzemelés után pedig mintegy 200 állandó munkahelyet létesítenek, ennyien dolgoznak majd a park működtetésén és karbantartásán.