Az 1910-ben a Mezőgazdasági Kamara székhelyeként épült kétemeletes belvárosi palotában 1945 után a kommunista párt megyei szervezete kapott helyet, később a román és a magyar nyelvű megyei pártlapot is ott szerkesztették. A restaurálás alatt álló megyei könyvtár a több mint 140 éve alapított Kölcsey Egyesület által létrehozott közkönyvtár utódja, 1913-tól a Kultúrpalota épületében működött, majd az 1980-as években átköltöztették a posta volt épületébe a Lucian Blaga (Templom) utcába, utóbb pedig a mai helyére, az egykori Ferdinánd (jelenleg Gheorghe Popa de Teiuș) utcába – írja Ujj János az Arad – Történelmi városkalauz című monográfiájában (Alma Mater Alapítvány, 2012).
A patinás épület második emeletén a megyei múzeum (aminek az alapítását szintén a Kölcsey Egyesület kezdeményezte) Szépművészeti osztálya kapott helyet, és miután 2022-ben a Kultúrpalotában újból megnyitották a Képtárat (a világhírű magyar festők értékes, a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként az első világháború után Aradon maradt alkotásaiból), a román művészek gyűjteményét hozták itt létre.
Tavaly javítási és helyreállítási munkálatok kezdődtek az épületen. A fenntartó megyei önkormányzat tájékoztatása szerint az országos helyreállítási alapból 15 millió lejt nyertek pályázat útján a homlokzat, a tető és a torony felújítására, egyúttal hőszigetelést kap az ingatlan, hogy költséghatékonyabb legyen a fűtése, de ezzel egy időben a festett ólomüvegablakokat (vitráliákat) is restaurálják.
A második emeleti ablakok esetében az ólmozást cserélik ki, az első emeleten viszont teljesen újra alkotják a festéseket, amelyeket a hálátlan utókor eltűntetett, mostanáig ugyanis öntapadós matricákkal helyettesítették az eredeti alkotásokat – mutat rá a megyei tanács közleménye.
A festettüveg-restauráció egy aradi cég műhelyében készül, és összesen több mint 1500 négyzetméternyi ablakszemdíszítést kell helyreállítani – tették hozzá.
A megyei könyvtár jelentős és ritkaságnak számító gyűjteménnyel büszkélkedhet. Több román és magyar, néhai aradi személyiség (például Fábián Gábor vagy Vasile Goldiș) egykori magán könyvgyűjteményét is itt őrzik, de számos ősnyomtatvány, első kiadású könyv és kézirat is megtalálható.
A tékában 2019 márciusában Kölcsey-termet avattak a múzeum- és könyvtáralapító Kölcsey Egyesület, illetve a művelődési társaság névadója, Kölcsey Ferenc költő, a Himnusz szerzője tiszteletére. Az olvasóteremben felavatták Kocsis Rudolf aradi szobrászművész Kölcsey-mellszobrát is.