A Magyar Kultúra Lovagja és Kölcsey-díjas lesz a pécskai Nagy István

Nagy Istvánt tavaly, Pécska városi rangra emelésének 20. évfordulóján tüntették ki díszpolgári címmel: idén két újabb, 2024-re szóló díjat is átvehet | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Nagy Istvánt tavaly, Pécska városi rangra emelésének 20. évfordulóján tüntették ki díszpolgári címmel: idén két újabb, 2024-re szóló díjat is átvehet | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Négy nap alatt két kitüntetést is átvehet Nagy István nyugalmazott pécskai fizikatanár, közéleti szereplő: január 18-án a Magyar Kultúra Lovagja címmel tüntetik ki, 22-én pedig a Kölcsey-díjat kapja meg az aradi magyarságért és a szellemi örökségért végzett munkája elismeréseként.

A magyarországi Falvak Kultúrájáért Alapítvány kuratóriumának döntése értelmében az előterjesztett 126 személy közül három jelöltnek ítélik oda a 2024. évre az Egyetemes Kultúra Lovagja, illetve 17-nek a Magyar Kultúra Lovagja címet. Utóbbiak között olvasható Nagy István pécskai nyugalmazott fizikatanár, volt alpolgármester, a helyi és az Arad megyei magyar kulturális örökség ápolója neve is.

Nagy István több évtizeden át volt a Pécskai 2-es számú (tavaly szeptembertől Ormós Zsigmond) Általános Iskola pedagógusa. Az 1989-es rendszerváltás után alapítótagja volt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség helyi szervezetének, az RMDSZ színeiben 1992-től 2004-ig három ciklusban töltött be alpolgármesteri tisztséget. 2008-ban abbahagyta a politizálást, de a közügyektől nem fordult el:

digitalizálta többek között a Márki Sándor-féle Arad vármegye és Arad szabad királyi város Monographiáját, több könyv és monográfia szerkesztője, szerzője, vagy társszerzője volt. Az általa alapított Kálmány Lajos Közművelődési Egyesület elnökeként ápolja Pécska jeles szülötteinek emlékét, az ő indítványára alakították ki a római katolikus temetőben az ott nyugvó második világháborús magyar honvédek síremlékét, a kápolna falán pedig a néhai pécskai pedagógusok neveit tartalmazó emléktáblát helyezett el 2023-ban.

Mindezekért tavaly Pécska díszpolgárává avatták.

 

A Magyar Kultúra Lovagja cím odaítéléséről azt mondta, hogy megtiszteltetésként érte a Magyar Civil Szervezetek Erdélyi Szövetsége részéről kapott jelölés, miként az eredmény is. A díjat január 18-án, Budapesten veheti át. (Aradról legutóbb Sándor Tivadar azóta nyugalmazott gáji római katolikus plébánost tüntették ki a Magyar Kultúra Lovagja címmel.)

Négy nappal később, január 22-én adja át a több mint 140 éves múltra visszatekintő aradi Kölcsey Egyesület a 2004-ben alapított Kölcsey-díjat, amelyet miden évben olyan személyiségek – ritkán intézmények – érdemelnek ki, akik/amelyek sokat tettek az Arad megyei magyarságért, a magyar kultúráért, a magyar szellemi örökség ápolásáért. A díjat minden esztendőben a Magyar Kultúra Napján, január 22-én (vagy egy ahhoz közeli dátumon) adják át, és az előző évre szól.

A 2024. évre az egyesület a pécskai Nagy Istvánnak ítélte oda – ismertette a szerdai döntést Fekete Károly alelnök.

A Kölcsey-díjat január 22-én, szerdán 18 órától adják át az aradi Ioan Slavici Klasszikus Színház stúdiótermében, ahol az ünnepség második részében a nézők megtekinthetik a nyárádszeredai Bekecs Táncszínház Kit szerettél, Madách? című előadását, az Aradi Kamaraszínház szervezésében.

A rovatból ajánljuk:

Január 18-án Pécskáról jelentkezik a Kossuth Rádió Országjáró című műsora
200 éve Pécskán született gróf Klebelsberg Kuno volt oktatási miniszter.
Az 1989-es forradalom áldozataira emlékeztek Aradon
Az 1989 decemberében kitört rendszerváltó forradalomra és annak aradi áldozataira emlékeznek a napokban. Az Arad Megyei Tanács nevében Péró Tamás helyezte el az emlékezés koszorúját.
Kocsik Imre: az alpolgármesteri tisztség elnyerése erőt adhat a magyar közösségnek [AUDIO]
Húsz év után sikerült ismét RMDSZ-es alpolgármestert állítani Pécskán, ami erőt adhat a jövőben a helyi magyar közösségnek.
„Karácsony a reményünk forrása”
Az alábbiakban Pál József Csaba temesvári római katolikus megyéspüspök karácsonyi üzenetét közöljük.