Keddtől 9 hónapig lesz érvényes az uniós védettségi igazolvány

Február elsején hatályba lépett a koronavírus elleni védettségről szóló uniós igazolványokra vonatkozó rendelet módosítása, amely az uniós tanúsítványok esetében 9 hónapos érvényességi időt állapít meg az Európai Unión belüli utazások tekintetében – emlékeztetett az Európai Bizottság.

A brüsszeli testület közleménye szerint az egész Európai Unióra érvényes rendelet hatálybelépése az EU-n belüli utazási szabályok egységesítését jelenti. A tagállamok ugyanis nem írhatnak elő eltérő elfogadási időszakot az unión belüli utazás esetében.

Az uniós védettségi igazolvánnyal rendelkező utazókra nem vonatkozhatnak a szabad mozgást érintő további korlátozások. Azok számára azonban, akik nem rendelkeznek uniós védettségi igazolvánnyal, elő lehet írni, hogy az érkezést megelőzően vagy legfeljebb 24 órával az érkezést követően tesztet végeztessenek. Az alapvető feladatot ellátó utazók, azok, akiknek az utazása elengedhetetlen, a külföldre ingázó munkavállalók és a 12 év alatti gyermekek mentesülnek e követelmény alól.

A rendelet értelmében az igazolványok érvényességét az alapoltási sorozat utolsó adagjának beadásától kezdődően kell számítani. A szabályok csak az EU-n belüli utazáshoz használt oltási igazolásokra vonatkoznak. A tagállamok eltérő szabályokat alkalmazhatnak az EU-tanúsítvány belföldi felhasználása során. Az Európai Bizottság azonban felkérte a tagállamokat, hogy igazodjanak az uniós szinten meghatározott elfogadási időszakhoz.

Keddtől új szabályokat kell bevezetni az emlékeztető oltások tanúsítványban feltüntetett kódolására vonatkozóan is azért, hogy az alapoltási sorozat befejezését követően kiállított oltási igazolványokat meg lehessen különböztetni az emlékeztető adag beadását feltüntető oltási igazolványoktól.

A rendelet ugyanazon a napon lép hatályba, mint az Európai Unió Tanácsának nemrégiben elfogadott, a koronavírus-járvány idején tervezett, biztonságos és szabad utazás elősegítését célzó ajánlása.

Az ajánlás szerint a vonatkozó nemzeti intézkedéseket nem a regionális szintű járványhelyzet, hanem az egyes utazók egészségügyi állapotának figyelembevételével kell alkalmazni. Kimondja ugyanakkor: noha az intézkedéseket az egyes utazók egészségügyi állapota alapján kell alkalmazni, figyelembe kell venni azt is, hogy melyek a vírus elterjedése szempontjából különösen érintett, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) szerint sötétvörös besorolású területek.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Közel 19 ezer szavazóhelyiségben több mint 18 millió állampolgár voksolhat az elnökválasztás első fordulójában
A szavazóhelyiségek vasárnap reggel 7 órától 21 óráig tartanak nyitva. A 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy a szavazóhelyiség előtt sorban álló választópolgárok legkésőbb 23 óra 59 percig adhatják le a szavazatukat.
December 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei Budapesten egyeztek meg.
Leállt a gépjárművek műszaki vizsgáztatása
A Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR) tájékoztatása szerint szerverhiba okozta a problémát.
Nagy Vasile képviselő: S.O.S Románia Párt csökkenti az adókat és illetékeket Romániában
Comandat de PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA – Organizația Județeană Arad. Realizat de Best Media Western Press SRL. Cod mandatar financiar: 11240027.
Csak rendkívüli esetekben függeszthető fel a tanítás az elnökválasztás miatt
Az oktatási minisztérium pénteken nem indokolt a tanítás felfüggesztése a szóban forgó oktatási intézményekben a vasárnapi államfőválasztás miatt.
Akár 40 százalékkal is csökkenhet a villanyszámla – egyeseknek
Az energiapiac jövő tavasszal esedékes liberalizációja után a 300 kilowattóránál nagyobb fogyasztással rendelkező háztartásoknak kevesebbet fizethetnek.