Az új tanévtől korlátozzák a mobiltelefon-használatot az iskolákban

Órán nem tarthatják maguknál a mobiltelefont a diákok | Illusztráció: Pixabay

Órán nem tarthatják maguknál a mobiltelefont a diákok | Illusztráció: Pixabay

A 2024–2025-ös tanévtől kezdődően Romániában korlátozzák a mobiltelefonok és más elektronikus kommunikációs eszközök használatát a vizsgákon, versenyeken és tanórákon – egyebek mellett ezt tartalmazza a diákok jogait és köteleségeit szabályozó új miniszteri rendelet, amely hétfőn jelent meg a hivatalos közlönyben.

A rendelet szerint a diákok bevihetik ugyan mobiltelefonjaikat az iskolába, de a készülékeket minden osztályteremben egy erre a célra kialakított „biztonságos” tárolóban kell elhelyezniük, amelyhez csak az osztályfőnöknek, az igazgatónak vagy távollétükben az ügyeletes tanárnak van hozzáférése. Amennyiben a diák megszegi a tilalmat, a pedagógus „átveheti” a telefont, amelyet még aznap, a tanórák után – kötelező módon – nem a diáknak, hanem a szülőknek vagy a hivatalos gyámnak szolgáltat vissza. A mobileszközök tanórákon történő használatát egyébként már a közoktatási törvény is tiltotta, anélkül, hogy a tilalom megszegésének következményeiről rendelkezett volna.

A diákok jogállásáról szóló miniszeri rendelet másik újdonága, hogy lehetővé teszi azoknak a diákoknak a kiküldését az óráról, akik viselkedésükkel zavarják a tanítást. Az osztályból magaviseletük miatt eltávolított diákokat nem írják be hiányzónak, de egy erre a célra kialakított, „biztonsági kamerával megfigyelt” elkülönítőbe kell menniük, ahol az iskolai kisegítő személyzet felügyelete mellett „többletfeladatokat” kell elvégezniük.

Az Edupedu oktatási szakportál azt írta a rendelkezésről, hogy minden tanintézménynek ki kell jelölnie egy külön termet az említett „iskolai fogda” számára.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Hatra emelkedett a moldvai árvíz halálos áldozatainak a száma
28 település több mint ötezer háztartását érintették az áradások.
Adóamnesztiát hirdetett a kormány
A pénzügyminisztérium szerint 330 ezer cégnek és 850 ezer magánszemélynek van tartozása, melyek összértéke 72 milliárd lej.
Magyarország mindent megtesz azért, hogy Románia még idén beléphessen a schengeni övezetbe
A közúti határellenőrzés megszűnésével eltűnnének a hosszú sorok.
Jövő áprilistól megszűnik az energiaár-támogatás, csak a rászorulók kaphatnak szubvenciót
Jelenleg havi 100 kW/h-nál kisebb fogyasztás esetén a villanyszámla nem haladja meg a 45 lejt.
Idén eddig több mint 90 ezer betétdíjas csomagolást váltottak vissza
Augusztus elsejéig 1,336 milliárd palackot és fémdobozt vittek vissza.
A bevándorlókkal nőtt Románia állandó lakossága
Az év első napján 19 064 409-en éltek az országban.