A kommunizmus idején a Romániából megszökött állampolgárok csaknem 20 százaléka volt magyar

A szögesdróton nem volt könnyű átjutni, hatalmas kockázatot vállaltak a szökevények | Illusztráció: Pixabay

A szögesdróton nem volt könnyű átjutni, hatalmas kockázatot vállaltak a szökevények | Illusztráció: Pixabay

A kommunizmus utolsó két évtizedében Romániából csaknem 100 ezer állampolgár távozott illegálisan, közülük mintegy 20 százalék volt magyar nemzetiségű – derült ki a hírhedt kommunista titkosrendőrség, a Securitate irattárát tanulmányozó országos tanács (CNSAS) által Facebookon közölt összesítésből.

Az átvilágítási testület az 1968–1989-es időszakról tett közzé kimutatást kedden. Ebben az időszakban mintegy 97 ezer román állampolgár távozott illegálisan az országból, közülük 25 500 a zöldhatáron keresztül szökött meg, 71 500 pedig nem tért vissza Romániába, miután – rokonlátogatás, hivatalos kiküldetés, kirándulás, sportesemény, gyógykezelés, kishatárátlépés stb. címén – útlevélhez jutott, és elhagyta az országot.

A szökevények között a romániai lakosságon belüli súlyuknál sokkal nagyobb arányt képviseltek a különböző nemzetiségek: a végleg távozók alig több mint fele (50 400) volt román, ugyanakkor 24 200 német, 19 200 magyar, 1800 zsidó, 1500 roma és több száz török, tatár, görög, szlovák és ukrán nemzetiségű polgára hagyta el Romániát a hatóságok jóváhagyása nélkül. A célországok közül a legtöbben a Német Szövetségi Köztársaságba távoztak, de sokan voltak, akik Ausztriában, Svédországban, az Egyesült Államokban, Kanadában, és Izraelben kerestek menedéket.

A CNSAS rámutatott: az 1968-ban hatályba lépett büntető-törvénykönyv a köztörvényes bűnök közé sorolta, és 6 hónaptól 3 évig terjedő börtönbüntetéssel sújtotta a határsértést vagy a tiltott határátlépésre irányuló kísérletet. Ezt megelőzően a szökés hazaárulásnak minősült, és akár 10 évig terjedő szabadságvesztéssel büntették.

Az átvilágítási testület összesítését ismertető Adevărul hírportál szerint ez a mentalitás az 1968-as Btk. hatályba lépésével sem sokat változott: akik a zöldhatáron keresztül – alapvetően Jugoszlávia felé – próbáltak Nyugatra szökni, hatalmas kockázatot vállaltak, hiszen voltak, akiket lelőttek a határőrök, akiket pedig elfogtak, azokat a Securitate pincéiben vették „kezelésbe”.

A CNSAS nemcsak a közéleti szereplőkkel szemben felmerülő ügynökmúltat vizsgálja. Bármelyik román állampolgár kikérheti az átvilágítási testületnél őrzött irattárból azt a (megfigyelési, adott esetben beszervezési) dossziét, amelyet a Securitate vezetett róla vagy közvetlen felmenőiről 1989 előtt.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Választási kisokos
December elsejére.
Kitart a jó idő, de Mindenszentekre és halottak napjára jön a lehűlés
November elsejétől csökkenni kezd a hőmérséklet.
Kezdődik az elnökválasztás kampánya
November 23-án reggel 7 óráig tart.
Vasárnaptól téli időszámítás: a vonatok menetrendjét nem befolyásolja az óraátállítás
Hajnali 4 óráig a nyári, utána a téli időszámítás szerint indulnak a járatok.