Jávor Pálról szól a szombati Promenád az M5-csatornán

Az M5 kulturális csatorna új műsorában, a Promenádban Sztankay Ádám színháztörténeti titkok nyomába ered. A sorozat szombaton 22.05-kor látható negyedik epizódjában a 1930–1940-es évek magyar filmjeinek első számú csillaga, Jávor Pál kerül a középpontba.

Született őstehetség, izgalmas, bohém személyiség húzódik Jávor Pál tragikus sorsa mögött. A harmincas évek férfiideálja eredetileg újságírónak készült, mert minden helyzetben az igazságot kereste – végül azonban a színészetben találta meg önmagát. Pályája során több mint hetven filmben szerepelt, melyeket Európa-szerte, sőt még Egyiptomban is vetítettek a filmszínházak.

Állandó partnere volt a kor ünnepelt színésznője, Karády Katalin, akivel sokan összeboronálták, ő azonban egy a gyermekeit egyedül nevelő anyát, Landesmann Olgát vette feleségül, akivel élete végig szerelemben élt.

Jávor Pál Aradon született Jermann Pál Gusztáv néven 1902. január 31. (Budapesten hunyt el 1959. augusztus 14-én). Az 1945 előtti magyar filmek (Hyppolit, a lakáj, Egy tál lencse, Halálos tavasz, stb.) sztárja, a nők bálványa. A sikerei nyomán hamar reflektorfénybe került, amit ki is használt. Nem tűrte az igazságtalanságot, többször szót is emelt ellene, ám ez a karrierjébe, majd az egészségébe került.

 „Jávor kiállt a zsidó honfitársaiért háború alatt, de megbüntették érte, elhurcolták egy koncentrációs táborba. Bár megmenekült a fogságból és világsztársággal kecsegtették, nem sikerült számára az áttörő visszatérés. Amerikában próbált szerencsét, de mivel nem volt tökéletes az angolja, nem járt sikerrel” – fogalmazott a Promenád ajánlójában a műsorvezető, Sztankay Ádám.

Jávor Pál kalandos életútjáról szombaton este az M5 műsorán a közmédia nézői többet is megtudhatnak.

A színháztörténeti műsor Sztankay Ádám nagysikerű Origo-blogsorozatán alapul. A Promenád epizódjaiból a nézők megismerhetik a 20. század emberpróbáló történelmi viharainak kitett művészsorsokat – azokét, akik egyenes gerinccel vészelték át a megpróbáltatásokat, és azokét is, akik kollégáik tönkretételében, meghurcolásában úttörő szerepet vállaltak.

A rovatból ajánljuk:

Legendás magyar musical az Aradi Kamaraszínház műsorán
December 10-én láthatják a nézők A padlást, amelyben Presser Gábor szinte mindenki által ismert csodás zenéje csendül fel.
Folklór a bábszínházban
A Bekecs Táncszínház ad ünnepi műsort Aradon. A belépés ingyenes, viszont regisztrációhoz kötött.
Művészeknek és művészetet pártolóknak is sokat adott a Kölcsey Galéria [AUDIO]
Az Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát fogalja össze a minap bemutatott album.
Az agyaghadsereg replikáiból nyílik kiállítás hamarosan a múzeumban
A több mint 2200 éves szobrok másai tavaszig tekinthetők meg a Kultúrpalotában. FRISSÍTÉS: November 15-én tartják a megnyitót.
Ezer kötet a kortárskönyv-kommandó célja [AUDIO]
Nyolc év alatt több mint 900 kötettel gyarapította az iskola könyvtárát az aradi Csiky Gergely Főgimnázium kortárskönyv-kommandója.
Album jelent meg a Kölcsey Galéria első tíz évéről
Az aradi Kölcsey Egyesület történetét feldolgozó sorozatunk legújabb kötete a Kölcsey Galéria tíz évéről (2013–2023) szól.