A több mint 2200 éves szobrok másai a szegedi Móra Ferenc Múzeumból érkeznek, és jövő tavaszig tekinthetők meg a Kultúrpalotában.
A közgyűjtemény közleménye szerint az i. e. 259–201 között uralkodott Csin Si Huang-ti kínai császár sírhelyén talált agyagkatonák, lovak, kocsik és zenészek hű másolatai az eredeti szobrokról vett szilikonminták alapján készültek, a tárgyakat pedig a Senhszi tartományban lévő lelőhely közéleben kitermelt agyagból formázták meg.
A hadsereget Csin Si Huang-tivel temették el i. e. 210-209-ben. Az építmény és a szobrok célja az volt, hogy biztosítsák a császár uralmát a túlvilágon is. A lelőhelyet helyi földművesek kútásás során fedezték fel 1974 márciusában, négyméteres mélységben.
A figurák magassága 184–197 centiméter közötti, attól függően, hogy milyen szerepet töltöttek be a hadseregben (a legmagasabbak a tábornokok). Az alakok között vannak katonák, parasztok, lovak, hivatalnokok, akrobaták, lány-szobrok, erőművészek és zenészek. A jelenlegi becslések szerint a három nagy egységre tagolódó árok- és gödörrendszerben körülbelül 8000 katona, 130 harci szekér 520 lóval, illetve 150 lovas található – többségük még mindig a föld alatt van betemetve.
A tárlat megnyitójának időpontja még nem ismert, csipán annyit közöltek, hogy jövő tavaszig lesz látható a kiállítás a Kultúrpalotában.