Nagy István több évtizeden át volt a Pécskai 2-es számú (tavaly szeptembertől Ormós Zsigmond) Általános Iskola fizikatanára és a helyi pionírház elektronikai szakkörének a vezetője. Az 1989-es rendszerváltás után alapítótagja volt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség helyi szervezetének, az RMDSZ színeiben 1992-től 2004-ig három ciklusban töltött be alpolgármesteri tisztséget.
2009-ben abbahagyta a politizálást, de a közügyektől nem fordult el: digitalizálta többek között a Márki Sándor-féle Arad vármegye és Arad szabad királyi város Monographiáját, több könyv és monográfia szerkesztője, szerzője, vagy társszerzője volt. Az általa alapított Kálmány Lajos Közművelődési Egyesület elnökeként ápolja Pécska jeles szülötteinek emlékét: az ő indítványára alakították ki a római katolikus temetőben az ott nyugvó második világháborús magyar honvédek síremlékét, a kápolna falán pedig a néhai pécskai pedagógusok neveit tartalmazó emléktáblát helyezett el 2023-ban.
2000-ben segédkezett Klebelsberg Kuno pécskai szobrának felállításában, több éven át a volt közoktatásügyi miniszterről elnevezett konferenciasorozatot szervezett a városban. Közéleti és pedagógusi pályája, a helyi magyarság érdekében végzett munkássága elismeréseként tavaly Pécska díszpolgárává avatták Nagy Istvánt. A két újabb kitüntetés kapcsán Pataky Lehel Zsolt beszélgetett Nagy Istvánnal a díjakról, életútjáról, a magyar szellemi örökség ápolási iránti elkötelezettségről, a pécskai magyar közösség helyzetéről, az elszórványosodás jeleiről a Temesvári rádió pénteki Magyar adásában. Hallgassa meg:
A két díjátadóra Nagy István a Pécskai morzsák című, a helyi (magyar) köztoktatás történetéről, Klebelsberg Kunoról és a város múltjáról szóló kismonográfiát adott ki, amelynek a bemutatóját január 24-én, pénteken délután öt órától tartják a pécskai Ormós Zsigmond Általános Iskola dísztermében.