A „sikertörténetet” felidézve, Letiția Stoian, a magyar határhoz közeli község polgármestere felidézte, hogy az állami költségvetésből finanszírozott építkezést öt év után leállították pénzhiány miatt, három év szünet után 2015-ben pedig hiába kaptak rá ismét anyagi fedezetet, a bukaresti Colectiv-tragédia miatt új biztonsági és tűzvédelmi terveket kellett készíteni, ami megint késleltette a munkát. Amikor pedig végre nekikezdhettek, mindig csak csurrant-cseppent a pénz.
Pénteken végre az avatószalagot is átvághatták, úgyhogy hétfőtől új környezetben kezdheti meg a 2022–2023-as tanévet a mintegy 370 diák, aki előkészítőtől a nyolcadik osztályig részesül Szemlakon a közoktatásban. Az iskolát egy helyi személyiségről, Ioan Danicico néhai orvosról nevezték el.
Összehasonlításként írjuk, hogy a magyar állam támogatásával épült aradi magyar (református) bölcsődét tavaly adták át, alig másfél év munka után, a szintén magyarországi finanszírozású pécskai magyar bölcsőde pedig várhatóan idén elkészül.
Arad megyében a két bölcsődeépítés mellett öt helyszínen valósult meg tanügyi fejlesztés a magyar állam segítségével. Zimándújfalun idén adták át a felújított óvodát, Pécskán a 4-es számú óvodát újították fel és a 2-es Általános Iskola étkezdéjének a felújítását is támogatta a magyar kormány; Kisperegen is felújították az óvodát és egy mellette lévő osztálytermet, és központi fűtési rendszert építettek ki a korábban használt cserépkályhák helyett.
Ezeket az intézményeket ingyen a román állam rendelkezésére bocsátják, azzal a feltétellel, hogy magyar nylevű oktatást biztosítsanak benne, de a minap például a kalotaszegi Bánffyhunyadon az önkormányzat elutasította ezt, holot az új építésű óvoda megoldotta volna a város bölcsődekrízisét.