Február 2-i cikkünkben írtunk arról, hogy Máriaradnán román nemzeti színű zászlóval takarta le a Kossuth-emléktáblát annak a háznak a jelenlegi tulajdonosa, amelyben 170 évvel ezelőtt megszállt Kossuth Lajos, útban az emigráció felé a magyar forradalom és szabadságharc 1849-es leverése után.
Nem tudni, hogy mióta fedte a lepel a márványlapot; a figyelmünket január első napjaiban hívta fel rá a lippai Czernák Ferenc.
S azt sem tudhatjuk, hogy az 1902-ben állított tábla magyar felirata zavarta-e a tulajt, vagy a 2018-as centenáriumi év, a gyulafehérvári román nemzetgyűlés századik évfordulója december elsejei megünneplésének „utórezgése” volt, hogy az új évben is fennmaradt az épület homlokzatán a trikolór, netán „fentről szóltak” neki. (Információink szerint az illetékesek figyelmeztették, hogy nem igazán helyes/törvényes, amit tesz. Az RMDSZ megyei vezetősége későbbre ígért tájékoztatást az ügyben.)
Akár így, akár úgy, dicséretre méltó, hogy a ház tulajdonosa ismét láthatóvá tette a táblát (erről kedd este győződhettünk meg), amely nemzetiségre való tekintet nélkül Arad megye 18048–1849-es emlékjeleinek egyike, bizonyítéka annak, hogy a térségnek milyen fontos szerepe volt a szabadságharc végkimenetelében, még ha az oly tragikus is volt.