Névadás Kisiratoson: helyi személyiségek emlékét ápolják

A név kötelez | Archív felvétel

A név kötelez | Archív felvétel

Januártól már érvényesek a kisiratosi utcanevek és házszámok, de ezzel párhuzamosan egy darabig a régi lakcímek is használatosak – közölte Korondi Erika, az Arad megyei község polgármestere csütörtökön.

A valamivel több mint 1500 lakosú, túlnyomó részt (közel 83,5 százalékban) magyarok lakta település volt az RMDSZ-es elöljáró szerint eddig Arad megye egyetlen közigazgatási egysége, amelyben nem voltak számozva vagy elnevezve az utcák (csak házszámok léteztek). „A törvény kötelez bennünket arra, hogy valamiképpen megkülönböztessük az utcákat. A helybeliek a dűlőnevek és különböző falurészek szerint tudták, ki, hol lakik, de hivatalossá is kellett ezt tenni. Mi a névválasztás mellett döntöttünk, mert a falu neves szülötteinek is emléket akartunk állítani ezáltal” – magyarázta Korondi Erika.

A jóváhagyás folyamata a prefektúrán kezdődött, majd miután a megyei lakosság-nyilvántartó hivatal és a rendőrség is rábólintott, érvénybe léptek az új utcanevek és házszámok. A változás a lakosságra is kötelezettséget ró, hiszen az okmányokat cserélni kell majd, de a polgármester szerint ezt ráér megtenni, amikor a jelenleg érvényes személyi igazolványok, jogosítványok stb. érvényességüket veszítik. Addig az új és a régi házszámok párhuzamosan maradnak használatban.

A polgármester megemlítette, hogy bár a román lakosság aránya nem éri el a 12,5 százalékot Kisiratoson, a törvény szerint román irodalmi személyiségekről kellett elnevezniük az utcák/közterek húsz százalékát. Emellett a magyar irodalom és kultúra (Móricz Zsigmond, József Attila, Petőfi Sándor vagy Liszt Ferenc), illetve történelem jeles személyiségeiről (például Bethlen Gáborról) neveztek el utcákat, de a hangsúlyt a Kisiratoshoz kötődő személyiségekre fektették. Így a település alapítójaként tisztelt Szalbek György és templomépíttető felesége, Török Zsófia neveit viselik utcák a községben, továbbá kisiratosi születésű egyházi személyiségekét, mint néhai Páter Godó Mihály jezsuita szerzetes vagy néhai Túry László kanonok, nagyprépost, de művészek, népművelők is vannak közöttük, mint néhai Bérczi Ferenc.

A névválasztás és a dokumentáció összeállítása Almási Gábor történelemtanár, kisiratosi RMDSZ-es önkormányzati képviselő érdeme – hangsúlyozta a polgármester.

A rovatból ajánljuk:

Arad megyében is épülnek kerékpárutak a töltéseken [AUDIO]
Az összesen 191 kilométernyi kerékpárút megépítésére vonatkozó közbeszerzési eljárást már kiírta a Körösök Vízügyi Igazgatósága. A projekt kettős célt szolgál: az árvízvédelmi infrastruktúra felújítását és megerősítését, továbbá az aktív turizmus feltételeinek bővítését.
Megújulnak a Körös-köz útjai, a megyei tanács EU-s forrásokra pályázott
A megye északkeleti régiójában öt útszakaszt újít fel a megyei önkormányzat.
Helyreállítják a megyei könyvtár vitráliáit
Megújul a homlokzat, a tető és a torony, egyúttal hőszigetelést kap az ingatlan.
Január végéig szállítják el a kidobott karácsonyfákat a kukások, de nem akármikor
Tilos nem kijelölt helyen hagyni a fenyőt, súlyos pénzbírság járhat érte.
Pécskán csökkentették az ingatlanadókat, már lehet fizetni a hozzájárulást
Akik március 31-ig befizetik a teljes évi adót, 10 százalék kedvezményben részesülnek.
A Magyar Kultúra Lovagja és Kölcsey-díjas lesz a pécskai Nagy István
Négy nap alatt két kitüntetést is átvehet a nyugalmazott fizikatanár, közéleti szereplő.