Névadás Kisiratoson: helyi személyiségek emlékét ápolják

A név kötelez | Archív felvétel

A név kötelez | Archív felvétel

Januártól már érvényesek a kisiratosi utcanevek és házszámok, de ezzel párhuzamosan egy darabig a régi lakcímek is használatosak – közölte Korondi Erika, az Arad megyei község polgármestere csütörtökön.

A valamivel több mint 1500 lakosú, túlnyomó részt (közel 83,5 százalékban) magyarok lakta település volt az RMDSZ-es elöljáró szerint eddig Arad megye egyetlen közigazgatási egysége, amelyben nem voltak számozva vagy elnevezve az utcák (csak házszámok léteztek). „A törvény kötelez bennünket arra, hogy valamiképpen megkülönböztessük az utcákat. A helybeliek a dűlőnevek és különböző falurészek szerint tudták, ki, hol lakik, de hivatalossá is kellett ezt tenni. Mi a névválasztás mellett döntöttünk, mert a falu neves szülötteinek is emléket akartunk állítani ezáltal” – magyarázta Korondi Erika.

A jóváhagyás folyamata a prefektúrán kezdődött, majd miután a megyei lakosság-nyilvántartó hivatal és a rendőrség is rábólintott, érvénybe léptek az új utcanevek és házszámok. A változás a lakosságra is kötelezettséget ró, hiszen az okmányokat cserélni kell majd, de a polgármester szerint ezt ráér megtenni, amikor a jelenleg érvényes személyi igazolványok, jogosítványok stb. érvényességüket veszítik. Addig az új és a régi házszámok párhuzamosan maradnak használatban.

A polgármester megemlítette, hogy bár a román lakosság aránya nem éri el a 12,5 százalékot Kisiratoson, a törvény szerint román irodalmi személyiségekről kellett elnevezniük az utcák/közterek húsz százalékát. Emellett a magyar irodalom és kultúra (Móricz Zsigmond, József Attila, Petőfi Sándor vagy Liszt Ferenc), illetve történelem jeles személyiségeiről (például Bethlen Gáborról) neveztek el utcákat, de a hangsúlyt a Kisiratoshoz kötődő személyiségekre fektették. Így a település alapítójaként tisztelt Szalbek György és templomépíttető felesége, Török Zsófia neveit viselik utcák a községben, továbbá kisiratosi születésű egyházi személyiségekét, mint néhai Páter Godó Mihály jezsuita szerzetes vagy néhai Túry László kanonok, nagyprépost, de művészek, népművelők is vannak közöttük, mint néhai Bérczi Ferenc.

A névválasztás és a dokumentáció összeállítása Almási Gábor történelemtanár, kisiratosi RMDSZ-es önkormányzati képviselő érdeme – hangsúlyozta a polgármester.

A rovatból ajánljuk:

Püspöki áldás a felújított kisjenői római katolikus templomra
Átfogó munkálatokat végeztek a Szent Mihály Plébániatemplomban. Megtörtént az ablakok és villanyhálózat teljes cseréje, kialakították a hangosítást, megerősítették a karzatot, belső festést végeztek.
Havazott szerda éjjel, beindultak a hókotrók, pénteken tetőzhet a vihar [FRISSÍTVE]
Péntekre narancssárga viharriasztást adtak ki Arad megyére. Mozgósították a tűzoltókat, figyelmeztetést adott ki az aradi városháza.
Mészár Sándor és Diószegi László az MCC következő meghívottja
A Mathias Corvinus Collegium Aradi Képzési Irodája december 3-án a várja az érdeklődőket a következő nyilvános rendezvényére, melynek címe: Piros-fehérben. A labdarúgás közösségformáló ereje. A román foci két magyar klubvezetője a meghívott.
Megalakult a megyei önkormányzat, egyelőre egy RMDSZ-es tanácsos tett esküt
Mivel öt esetben is visszaléptek a jelöltek, az ő helyüket a listán soron következők foglalták el, de nem mindenki számára érkezett meg a törvényszéki mandátumigazolás.
Második nekifutásra megalakult az aradi képviselőtestület
A két alpolgármesteri tisztség elosztása nem szerepelt napirenden. A román pártok az elnök- és parlamenti választások eredményétől teszik függővé a tárgyalásokat.
A báránybőrbe bújt farkas, az „aranyosan” alkalmatlan és a józan ész – Mivel maradtunk az elnöki vitából?
Nagy várakozások előzték meg az államfőjelöltek hétfő esti vitáját a Digi24-en, amelynek győztese Kelemen Hunor. (x)