A jelentős magyar lakosságú megyék helyzete is kedvezőtlen: Kolozsban 36, Szatmárban 34, Marosban 31, Szilágyban és Biharban 29, Kovászna és Hargita megyében pedig a feltételezett lakosság 26 százalékát nem sikerült megkérdezni eddig.
Bár a magyar többségű településeken jellemzően nincs hiány számlálóbiztosokból, munkájukat számos módszertani és technikai probléma is lassítja. Ezek közül a legfontosabb, hogy a legtöbb esetben azokat a címeket is fel kell keresniük, ahonnan az önkitöltéses szakaszban érkeztek már be kérdőívek. Itt egyrészt ellenőrzik, hogy minden személy regisztrálva volt-e, illetve, hogy mindenkinek érvényes-e a beküldött kérdőíve. Harmadrészt sok helyzetben a lakásra és az épületre vonatkozó kérdőívek hiányát kell pótolják.
A Népszámlálás.ro szerkesztői arra kérik a magyar lakosságot, hogy legyenek megértők és együttműködők a számlálóbiztossal. Fogadják abban az esetben is, ha már részt vettek az önkitöltéses szakaszban, illetve hívják fel telefonon, amennyiben a kérdezőbiztos nem találta őket otthon, de hagyott kopogtatócédulát. Ugyanakkor figyeljenek arra, hogy ha van a sikeres önkitöltésről igazolásuk, akkor nem szükséges újból válaszolni a személyi kérdőívre. Ezt továbbra is a dovrec.insse.ro oldalon lehet ellenőrizni a személyi szám megadásával.
Annak érdekében, hogy egyetlen magyar se maradjon ki a népszámlálásból, az RMDSZ megyei, területi szervezetei fogadják azoknak a jelentkezését, akikhez még nem jutott el a számlálóbiztos. „Ha ezen a héten sem keresett meg minket a számlálóbiztos, és nincs érvényesen, online kitöltött kérdőívünk, akkor az RMDSZ-irodákba kell betelefonálni. Itt a munkatársak rögzítik a nevet, a lakcímet és egy telefonszámot, annak érdekében, hogy a körzetért felelős számlálóbiztosnak tudják továbbítani azt. Jelentkezzünk minél előbb, mert a népszámlálás lezárul július 17-én, egyelőre nincs olyan információ, hogy hosszabbításra kerülne sor” – áll a Népszámlálás.ro közleményében.
Amikor a számlálóbiztosnak válaszolunk, fontos, hogy a kérdőíveket mindenkire vonatkozóan töltsük ki, akik a háztartásban éltek 2021. december elsején: gyerekekre, felnőttekre, idősekre és azokra is, akik éppen nincsenek otthon, vagy ideiglenesen külföldön tartózkodnak! Arra is vigyázzunk – és ezt mindenképpen ellenőrizzük is –, hogy mindenkinek helyesen legyen beírva az etnikuma, az anyanyelve és a felekezeti hovatartozása.