Az utcanévtáblák már a községházán vannak, az oszlopok, amelyekre felhelyezik majd őket, szintén megérkeztek, de a kihelyezésükkel megvárják az aszfaltozási-közművesítési munkálatok befejezését – mondta Korondi Erika polgármester. Januárban számoltunk be arról, hogy a kisiratosi képviselőtestület – a törvénynek eleget téve – az utcák elnevezéséről döntött, és a 26 utcából 22 magyar nevet kapott, abból is 11-et helyi kötődésű személyiségekről neveztek el. Az önkormányzat a helyi identitás megerősödését reméli ettől.
A változás a lakosságra is kötelezettséget ró, hiszen az okmányokat cserélni kell majd, de Korondi Erika szerint ezt ráér megtenni, amikor a jelenleg érvényes személyi igazolványok, jogosítványok stb. érvényességüket veszítik. „Addig az új és a régi házszámok párhuzamosan maradnak használatban. Aki cseréli az okmányát, tőlünk kap egy igazolást az új utcanévről. Az ingatlanok adásvételekor is mi adunk egy igazolást az új házszámról, ez nem kerül külön pénzbe” – nyugtatta meg az érintetteket a polgármester.
A magyar irodalom és kultúra, illetve a magyar történelem jeles személyiségeiről neveztek el utcákat, de a hangsúlyt a Kisiratoshoz kötődő személyiségekre fektették – magyarázta Almási Gábor történelemtanár, helyi RMDSZ-es tanácsos, aki a javaslatot összeállította és előterjesztette. Így a település alapítójaként tisztelt Szalbek György – aki a mai kisiratosiak elődeit letelepítette a birtokán 1818-ban – és felesége, Török Zsófia neveit is viselik utcák a községben, de egyházi személyek művészek, népművelők is vannak a „névadók” között. Almási Gábor hangsúlyozta: nem arról szól a névadás, hogy a köztudatból kitöröljék a régi dűlőneveket, falurészek köznyelvi elnevezéseit, ezek megőrzése a helyi hagyományok részét jelenti.