Az egyházakat, a civil szervezetek jelentős részét és az önkormányzatokat már bevonták a munkába, a következő időszakban pedig önkénteseket várnak, akik a www.nepszamlalas.ro oldalon jelentkezhetnek – mondta Kelemen Hunor.
Március 14-én kezdődik Romániában a népszámlálás. Ebből az alkalomból pénteken sajtóbeszélgetés keretében indította útnak „Itt élünk, így élünk” jelmondattal a tájékoztató és támogató kampányát az RMDSZ; a munka szakmai részét a Közpolitikai Elemző Központ Egyesület koordinálja.
Az RMDSZ a népszámlálásra a 2022-es év legnagyobb kihívásaként tekint, hiszen ez a legnagyobb statisztikai esemény: az eredmények ismeretében lehet értékelni az elmúlt tíz év társadalmi változásait – például azt, hogy a természetes fogyással és az elvándorlással együttesen több mint másfél millió fővel csökkent az ország lakossága, évente 35 ezer fővel csökken az iskolákba iratkozók száma – és tervezni a jövőt.
„A jövő hónapokban sokszor és sok helyen fogjuk elmondani a legfontosabb tudnivalókat, a népszámlálás kétfajta tétjét. Ami a pragmatikus tétet illeti: a népszámlálás eredményeinek alapján kerülnek elosztásra a települések, megyék között a lakosságarányosan járó támogatások, illetve változnak a lakhatással, a családdal, az oktatással, az egészségüggyel, a foglalkoztatottsággal, a szociális helyzettel kapcsolatos döntések” – fogalmazott Kelemen Hunor.
Az RMDSZ elnöke hozzátette: a magyarság számára a szimbolikus tét a legfontosabb. „Hogy hányan élnek Romániában magyar emberek. A mi esetünkben akkor lesz sikeres a népszámlálás, ha a magyar közösséget tisztességesen, hatékonyan megszámlálják. Ezért mindenkit arra biztatunk, hogy vegyen részt az újításnak számító önkitöltésben, büszkén vállalva etnikai, nyelvi, vallási identitását” – kérte a szövetségi elnök.
MTI