Idén lenne 90 éves Kovách Géza

Születésének 90. évfordulója alkalmából néhai Kovách Géza tanárra, történészre, néprajzkutatóra és közíróra emlékeztek pénteken az Aradi Magyar Napok keretében.

A Székelyudvarhelyen született, de egész életében Aradon alkotott Kovách Gézáról számos megemlékezés és anekdota maradt fenn, az aradiak közül sokan csak „a Gazsiként” emlegetik a nagy tudású kultúrembert, akinek elsősorban a tudományos munkásságát emelték ki a Csiky Gergely Főgimnázium dísztermében tartott előadáson.

Az aradi Szabadság-szobor Egyesület az alkalomra megjelentette a Válogatott tanulmányok című Kovách-emlékkötetet, amelyet a hagyatékát őrző Békés Megyei Levéltár igazgatója, Erdész Ádám és munkatársa, Héjja Julianna Erika rendezett sajtó alá. Király András, a Szabadság-szobor Egyesület elnöke szerint emlékezni kell azokra, akik nagyon sokat tettek az aradi magyar, az erdélyi magyar közösségért. „Ezúttal Kovách Géza tudományos munkásságát mutattuk be. Nagyon szerette a szakmáját, igényes volt a munkáját tekintve. Kovách Géza forrásokat kutatott, nem olvasott anyagot adott tovább, tehát lehet rá hivatkozniuk a következő korok kutatóinak. Másrészt példa a mai tanárok számára, hogy ne csak jó pedagógusok legyenek, hanem kutatók is” – fogalmazott Király András.

Erdész Ádám, a gyulai székhelyű Békés Megyei Levéltér igazgatója elmesélte, régen kialakult a kapcsolat Kovách Géza és a levéltár munkatársai között. „1990 után, amikor szabadon lehetett utazni, fontos volt a számára egy határszéli hídfőállás. Gyakran, amikor jött Budapestről, vagy oda ment, nálunk töltött egy éjszakát, összebarátkoztunk, és még életében fogalmazta meg a kívánságát, hogy egy Aradhoz közeli, de biztonságos levéltárba kerüljön a hagyatéka – idézte fel Erdész Ádám. – Feldolgoztuk ezt az örökségek, amiben nincsenek különleges titkok, viszont rendkívül teljes. Kovách Géza törekedett arra, hogy a levelezését, a munkásságához kapcsolódó minden dokumentumot megőrizzen. Rendkívül széles és érdekes történészi munkásság lenyomatát őrzi ez a hagyaték, gyakorlatilag minden munkájának a kézirata megvan, publikálatlan anyagok, amelyek egyszer megjelenhetnek, ilyen értékes gyűjtemény például a Márki Sándor-levelezés. Méltatlanul kitették az egyetemről, de ő a vezető erdélyi történészek közé tartozott. Szerencsés időben jött számára a rendszerváltás, nagyon sok értékes kéziratot kiadhatott még, főleg a Bánság történetéről szóló munkáját, de más művei is vannak, amelyek a magyar tudományosság nagyon fontos részei.”

A 320 oldalas, igényes kivitelezésű emlékkötet megvásárolható a Szabadság-szobor Egyesület és az RMDSZ székházában, az Episcopiei utca 32. szám alatt, egy példány ára 20 lej.

Pataky Lehel Zsolt

A rovatból ajánljuk:

Arad megyében is épülnek kerékpárutak a töltéseken [AUDIO]
Az összesen 191 kilométernyi kerékpárút megépítésére vonatkozó közbeszerzési eljárást már kiírta a Körösök Vízügyi Igazgatósága. A projekt kettős célt szolgál: az árvízvédelmi infrastruktúra felújítását és megerősítését, továbbá az aktív turizmus feltételeinek bővítését.
Megújulnak a Körös-köz útjai, a megyei tanács EU-s forrásokra pályázott
A megye északkeleti régiójában öt útszakaszt újít fel a megyei önkormányzat.
Helyreállítják a megyei könyvtár vitráliáit
Megújul a homlokzat, a tető és a torony, egyúttal hőszigetelést kap az ingatlan.
Január végéig szállítják el a kidobott karácsonyfákat a kukások, de nem akármikor
Tilos nem kijelölt helyen hagyni a fenyőt, súlyos pénzbírság járhat érte.
Pécskán csökkentették az ingatlanadókat, már lehet fizetni a hozzájárulást
Akik március 31-ig befizetik a teljes évi adót, 10 százalék kedvezményben részesülnek.
A Magyar Kultúra Lovagja és Kölcsey-díjas lesz a pécskai Nagy István
Négy nap alatt két kitüntetést is átvehet a nyugalmazott fizikatanár, közéleti szereplő.