Az RMDSZ arra biztatja a magyarokat, hogy a hétfőn kezdődött népszámlálás első két szakaszában feltétlenül vegyenek részt, ezek közül is leginkább a két hónapig tartó, úgynevezett önkitöltéses szakaszt ajánlja a magyar érdekvédelmi szövetség.
Faragó Péter parlamenti képviselő, az RMDSZ Arad megyei szervezetének elnöke szerint a saját magunk által elvégzett munka a legbiztosabb, vagyis az online kérdőív kitöltése során biztosak lehetünk abban, hogy az általunk beírt adatok kerülnek be a statisztikába. Faragó Péter arra buzdít mindenkit, hogy segítsünk azoknak az ismerősöknek és rokonoknak, akiknek nincs internetkapcsolatuk, vagy nem jártasak a világháló használatában, hogy digitálisan kitöltsék az adatlapot.
Az önkitöltéshez a www.recensamantromania.ro honlapon tehát első körben a családból egy valakinek kell regisztrálnia, és megadnia – jelenlévő vagy időszakosan távol tartózkodó – lakótársai személyi számait is. Ezután minden bejelölt személy számára külön kérdőív érkezik a megadott e-mailcímre: ezeket aztán mindenkinek ki kell töltenie. Az online kitöltés egyik előnye az, hogy a szoftver kiszűri az evidens hibákat – például egy 1980-ban született lakos nem írhatja be, hogy 1985-ben érettségizett – és a hiányos adatközlésre is figyelmeztet. A rendszer a megadott e-mail címen küld belépési elérhetőséget és visszajelzést is arról, hogy sikeres vagy sikertelen volt-e az önkitöltés. Az előző oldalakon hibásan kitöltött mezőket csak úgy lehet javítani, ha az ember elölről kezdi a kitöltést
Május közepe után az online kitöltés lezárul, és kérdezőbiztosok keresik fel majd a háztartásokat, amikor bediktálhatjuk majd az adatainkat. Faragó Péter szerint semmi esetre se mulasszuk el az első két szakaszt, mert a harmadik fázisban az állami intézmények adatbázisaiból veszik át majd a személyazonossági adatokat, de azoknak az embereknek a nemzetisége, anyanyelve és vallása nem kerül be a nyilvántartásba. Márpedig a magyar közösség számára meghatározó, mondhatni, stratégiai kérdés a következő tíz évre nézve, hogy hányan leszünk – ezen múlhatnak a közösségi, egyházi és kulturális támogatások, az anyanyelvű oktatás és a nyelvhasználati jogok biztosítása. (A népszámláláson megállapított etnikai arányoktól függ, hogy egy kisebbségnek joga van-e anyanyelvű ügyintézésre és köztéri feliratozásra; a legutóbbi, 2011-es népszámláláson Románia 3181 településéből 324-ben haladta meg a magyarság aránya a hivatalos anyanyelvhasználatra jogosító húszszázalékos küszöböt.)
- A népszámlálás tudnivalóiról Pataky Lehel Zsolt beszélgetett Faragó Péter Arad megyei parlamenti képviselővel a Temesvári Rádió Magyar adásában – hallgassa meg:
.A cenzus önkitöltéses szakaszában is lehet segítséget kérni, például ott, ahol az önkormányzatok népszámlálási összeíró pontokat alakítanak ki azoknak, akik otthon nem rendelkeznek internet-hozzáféréssel vagy nem tudják egyedül kitölteni adataikat. Az RMDSZ népszámlálási munkacsoportja is toborzott önkénteseket minden olyan településen, ahol ötvennél több magyar él, akik segíteni tudnak az önkitöltésben. A cenzussal kapcsolatos összes tudnivalóról az RMDSZ által létrehozott nepszamlalas.ro honlapon is lehet tájékozódni.