Anisakis féreggel fertőzött makréla került több aradi üzletbe is, de hogy pontosan hova, azt az állategészségügyi igazgatóság még nem közölte. A vészharangot ma az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság (ANSVSA) húzta meg és rendelt el fokozott készenléti állapotot, mert kiderült, hogy a fertőzött makrélát már szétszórták a boltokba. A 60 tonna fagyaztott halat egy bukaresti cég importálta a Feröer szigetekről, s terítette Hunyad, Arad, Bihar, Temes, Máramaros, Szilágy, Kolozs és Dolj megyékben. A dolog furcsasága, hogy habár a Hunyad megyei szakigazgatóság (DSVSA) a Mediafaxnak megerősítette, hogy az anisakis féreg a halak belében telepszik meg, amelyet úgysem fogyasztanak el az emberek, tehát nem lehet ártalmas – Hunyad megyében 320 kg jutott a Zsil-völgyébe, s ezt már el is adták –, az országos felügyelet mégis élelmiszer-készenléti állapotot rendelt el.
A szakirodalom szerint a kifejlett anisakis simplex féreg általában bálnák, delfinek, fókák vékonybelében él, s a béltartalommal ürülnek ki a peték, amelyek a vízben lárvákká fejlődnek, s ezeket a lárvákat fogyasztják el halak, polipok stb. Az ember csak véletlen gazdaként szerepelhet a féreg életciklusában, mert a nyers, nem kellően hőkezelt hal, polip stb. elfogyasztásával a lárvák mégis bejuthatnak a gyomorba. Emberekben nem fejlődnek ki a férgek, viszont az 1,5-2 centiméteres lárvák befúrják fejüket a gyomor vagy vékonybél falába, s erős hányingert, hasi fájdalmat okoznak, rosszabbik esetben hányást.
Az ANSVSA állítja, egyelőre senki nem panaszkodott rosszullétre, s nem állapítottak meg ilyen típusú fertőzést. Más kérdés, hogy ennek megállapítására Romániában hetek szükségesek, s mivel az anisakis vakbélgyulladáshoz hasonló tüneteket is okozhat, körülményes a kiszűrése.
Irházi János