Az intézmény évvégi sajtótájékoztatóján Gheorghe Seculici, a kamara elnöke összegezte kedden a 2023-as évet. Kiemelte a nemzetközi együttműködéseket, különösen a magyarországi partnerekkel való kapcsolatokat nevezte eredményesnek. A román állam elé követendő példaként is állította a magyarországi kamarai törvényt, mely minden vállalkozás számára – elenyésző anyagi terhet jelentő – kötelező tagságot ír elő, cserébe viszont a cégek szakmai és jogi tanácsadásban, a fejlesztésekre vonatkozó pályázatok útvesztőiben pedig eligazításra számíthatnak.
Seculici emlékeztetett arra, hogy 2002-ben az akkori Năstase-kormány „elkobozta” a cégbejegyzési tevékenységet a megyei kereskedelmi és iparkamaráktól, az igazságügyi minisztérium alá tartozó cégbíróság hatáskörébe utalva azt, ezzel pedig kihúzta a talajt a kamarák lába alól, jelentős bevételt vonva el az intézményektől. „Ezt a kiesést pótoljuk a vásárok és szakkiállítások szervezésével, a határon átnyúló projektek lebonyolításával, de ezzel is épp csak a vízszint felett tudunk maradni” – fogalmazott az elnök.
Az adóügyi reformokat bírálta Gheorghe Seculici, aki szerint a változások hátrányosan érintik a mikro-, kis- és középvállalkozásokat. A 2024-es választási év – amikor négyszer hívják urnák elé a szavazókat – kapcsán pedig kifejtette, hogy vélhetően a szavazatszerzés jegyében újabb meggondolatlan intézkedések követik majd egymást.
A kamara eseménynaptárában jövőre 14 vásár és szakkiállítás szerepel, ezek zöme saját rendezvény, de néhányat csak vendégül lát majd az Expo kiállítási központban.