Drágul a földgáz, különadó az energetikai cégekre

Az országértékelés elfogadásáért cserébe az IMF négy fontos feltételt szabott meg Romániának, köztük a földgáz árának 5 százalékkal való emelését szeptember 1-től. A másik három feltétel: az Oltchim privatizálása, az állami gázszállító Transgaz 5 százalékának eladása, az önkormányzatok-kormány-egészségügy körbeadósságainak törlesztése. Az IMF tárgyalóküldöttsége a vállalkozások egységes, 16 százalékos adóját továbbra sem hajlandó lenyelni, szerintük 16 százalék fölötti, progresszív adózásra lenne szükség, de egyelőre ennek módosítását nem szabták feltételül a következő hitelrészlet lehívásához. A GDP-növekedés tekintetében sem volt egyetértés, a kormány 1,5 százalékos növekedést vár december végére, az IMF pedig csak 0,9-et, mert szerintük a mostani fellendülés az év második felében visszaesik. Az IMF nem ért egyet az alapélelmiszerek forgalmi adójának január 1-től tervezett csökkentésével sem, mert ez kurtítja az államkassza bevételeit. A földgáz árának emelése mellett rossz hír még a lakosságnak, hogy rendkívüli adót vetnek ki január 1-jétől Romániában a gázt kitermelő és villamos energiát előállító vállalatokra, hogy ellensúlyozzák az energiaárak liberalizálásának lakosságra kifejtett hatását, ezt Liviu Voinea román pénzügyminiszteri államtitkár jelentette be. Voinea szerint ősszel fogják kidolgozni az adó mértékét és részleteit, azért hogy január 1-jétől alkalmazni lehessen minden olyan vállalattal szemben, amely földgáz kitermelésével, illetve villamos energia előállításával foglalkozik. A román kormány ezzel akarja ellensúlyozni az energiaárak liberalizálását, ami 2013-ban kezdődik el a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött egyezség értelmében. Az ütemterv szerint öt év alatt liberalizálják az energiaárakat, amelyeket a kormány jelenleg mesterségesen a piaci ár alatt tart a romániai lakosság alacsonyabb vásárlóereje miatt. Az államtitkár szerint ebből a plusz bevételből támogatják majd azokat az úgynevezett sérülékeny fogyasztókat, akiket drasztikusan sújthat az energiaárak drágulása az állami támogatások elmaradása esetén. Voinea hangsúlyozta, hogy ezt az adót csak a termelőkre vetik ki, a villamos áramot és a gázt pusztán csak szolgáltató vállalatokat nem érinti majd az intézkedés. Voinea szerint az adót azért vezetik be, mert a szóban forgó vállalatok az árliberalizáció következtében nagyobb jövedelemre tesznek szert anélkül, hogy új beruházást vagy egyéb plusz erőfeszítést tettek volna ennek érdekében. Kérdés persze, hogy a plusz adóból az energetikai cégek majd hány százalékot hárítanak át a fogyasztókra.                                                                                                                            Aradihirek/MTI    

A rovatból ajánljuk:

Összesen 236 alkalmazott elbocsátását jelentette be két Arad megyei cég
Egy autóipari és egy műanyagipari vállalkozás jelentette be a létszámleépítést, 42 alkalmazottnak küldtek már értesítést erről.
Kamionos gáztöltőállomást avattak Pécskán
A dél-erdélyi (A1-es) autópálya pécskai lehajtójának közelében épült meg az olaszországi Vulcan Gas romániai leányvállalatának első töltőállomása, amelyet a közeljövőben egy bukaresti és egy konstancai kút megnyitása követ.
December 20-ig törleszthető a fináncnak az adóhátralék
Az adóamnesztia lényege, hogy a cégek mentesülnek a büntetőkamatok kifizetése alól, a magánszemélyeknek pedig csak az adósság egy részét kell befizessék.
Az agrárminiszter szerint már utalják az aszály utáni kártérítéseket
A következő napokban összesen több mint 2 milliárd lej érkezik meg a számlájukra – mondta Florin Barbu.
Legfeljebb két évig alkalmazható valaki minimálbérrel, utána emelni kell a fizetését
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
Minden ötödik adófizető tartozik az aradi önkormányzatnak
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak. Egy cég majdnem 2,52 millió lejjel „lóg.