Dimitrie Muscă, a Kürtösi Mezőgazdasági Kombinát (CAI Curtici) tulajdonosa-vezetője ma Aradon bejelentette, ha kell élére áll az „Arad megyében tervezett palagáz-kitermelés elleni megmozdulásnak. Beszéltem az emberekkel Kürtösön és a környéken, ha szükséges, gépekkel, traktorokkal vonulunk ki és testünkkel is megakadályozzuk a feltárási munkálatokat elindítását”.
A biztosítékot a budapesti székhelyű Acoustic Geophysical Services (AGS) körlevele verte ki, amelyben a cég értesítette a CAI Kürtöst (is), hogy júniustól novemberig szénhidrogének utáni kutatás folyik a térségben. A tevékenység, a cég szerint nem fogja zavarni a mezőgazdasági munkát, a kihelyezett mérőeszközöket pedig a vizsgálat lezárását követőern összeszedik. A levél kijelenti, mindezt a szakhatóság engedélyével (ANRM) végzik, s leszögezi, nincs szó robbantásos kísérletekről, palagáz utáni kutatásokról. Saját honlapja szerint az AGS „szárazföldi és partmenti területeken kínál szeizmikus adatgyűjtési szolgáltatást. Jelentős tapasztalattal rendelkezünk a legkülönbözőbb terepviszonyok között végzett munkákban. Világszínvonalú adatgyűjtést biztosítunk minden területen, akár nagy produktivitást és sebességet, akár komoly körültekintést igénylő dzsungeles vagy védett területekről legyen szó.”
A PSD-ből korábban kilépett Muscă szerint a kutatás mintegy 55 ezer hektárnyi területet érint a Szentanna-Zimándújfalu-Fakert-Arad-Mácsa-Kisiratos-Pécska alkotta térségben. Állítja, amennyiben itt palagázt találnak és elkezdődik a kitermelés, tönkreteszik Arad legjobb szántóföldjeit, vízkészletét, nem beszélve a kitermeléssel járó további szennyezéssel. Az igazgató elmondta, már levelet írt a mezőgazdasági és környezetvédelmi miniszternek, Victor Ponta kormányfőnek, s nem utolsó sorban az aradi prefektúrának, ám választ sehonnan sem kapott, pedig „fel kellene világosítani a lakosságot”. A hallgtás érthető, hisz amíg ellenzékből az USL keményen ellenezte a palagáz kitermelését, mára megfordultak, s az ország gazdasági fellendülését várják ettől. Romániában a legtöbb kutatási koncessziót a Chevron kapta.
Tény, a Mol még decemberben megkapta a román állam jóváhagyását a kürtösi kutatási blokk (EX6) koncessziós szerződéséhez, mert itt, a cég szerint jelentős olaj- és gázkészlet található. Tehát a mostani kutatás megkezdésének akadályoztatására verbuválódó civil mozgalom tulajdonképpen a Mol majdani kitermelése ellen tüntetne. A Mol természetesen egy szót sem ejt arról, hogy palagáz kitermelésében is gondolkodnak, de erre nincs is szükség, hiszen a román törvény nem tesz különbséget a hagyományos kitermelés és a palagáz felszínre hozása között, akár robbantásos módszerrel is. A Mol Arad megyében Ágya mellett ia kapott kutatási engedélyt.
Muscă állítja, ha a kutatások eredményesek lesznek, elkezdődet az érintett terület kisajátítása, s a pár hektárt birtokló emberek valószínűleg gondolkodás nélkül eladják szántóikat, amelyet oly nehezen dolgoznak meg.
A mai tájékoztatót a Román Munkáltatók Szövetségének aradi fiókja, személy szerint Marin Crişan elnök szervezte.
Irházi János
Azért ne beszéljünk/írjunk már zöldeket ! Itt nem a MOL lényeg hanem az amit művelni akarnak. Már maga az altalaj vizsgálata is nagy mezőgazdasági kárral jár és ha még találnak is palagázt akkor meg a fene megeszi azt a 12 községet és környékét, vagy azt hol majd a kitermelés elkezdődik. Csak rá kell keresni, hogy miért tiltják a világon olyan sok helyen a kitermelést.