Ma 60 éve,1953. november 25-én rendezték Londonban az emlékezetes angol–magyar barátságos labdarúgó-mérkőzést, amelyen Puskásék 6–3-ra nyertek az akkor hazai pályán 90 éve veretlen szigetországi csapat ellen. Az eredménynél csak a magyar teljesítménye volt káprázatosabb, a korabeli sajtótudósítások az egekbe magasztalták Sebes Gusztáv tanítványainak játékát.
Íme, néhány cím a lapokból. Evening Standard: „Magyarország kifordította sarkaiból Angliát.” Daily Mirror: „Ó, az a hatgólos cséplés!” Daily Herald: „Titkos reményünk, a Matthews, Taylor jobbszárny olyannak tűnt fel e mérkőzésen, mint a nyíl és az íj az atombomba ellen.” Manchester Guardian: „Képzeljük el a legjobb skót labdarúgócsapatot a legveszedelmesebb formájában, szorozzuk meg öttel, s így lesz valami fogalmunk a magyar válogatottról.” Sporting Life: „Anglia az idény legjobb játékát nyújtotta, és még ezzel sem volt semmi esélye.” Daily Telegraph: „A magyarok a legnagyobb labdarúgó-művészettel vívták ki a győzelmet. Sokkal jobbak voltak, mint a Londonban legutóbb látott kontinensválogatott. Az eredmény egészen könnyen két számjegyű is lehetett volna.” AFP: „Anglia első hazai veresége jelentős esemény a labdarúgás történetében.” Le Figaro: „Sakkbajnok kezdővel szemben nem lehet nagyobb fölényben.” Gazette de Lausanne: „Amit még sohasem produkáltak a futballban.” The Scotsman: „Anglia ugyanúgy vesztette el ezt a mérkőzést, mint a gyarmatait.” Österreichische Zeitung: „Az évszázad játéka, Magyarország tönkreverte Angliát.”
A meccs leírásától itt eltekintünk, mert tény: ma is bárhol járhat az ember, ha azt mondja, 6–3, mindenki tudja, miről van szó.
Anglia–Magyarország 3–6 (2–4), barátságos mérkőzés, 1953. november 25., London, Wembley stadion, 105 000 néző. Játékvezető: Leo Horn (holland).
Anglia: Merrick – Ramsey, Johnston, Eckersley – Wright, Dickinson – Matthews, E. Taylor, Mortensen, Sewell, Robb.
Magyarország: Grosics (Gellér, 78.) – Buzánszky, Lóránt, Lantos – Bozsik, Zakariás – Budai II, Kocsis, Hidegkuti, Puskás, Czibor.
Gólszerzők: Sewell (14.), Mortensen (38.), Ramsey (57., tizenegyesből), illetve Hidegkuti (1., 22. és 53.), Puskás (25. és 29.), Bozsik (50.).
Az Aranycsapat – ahogy nevezték akkoriban az 1952-es olimpiai bajnok magyar válogatottat – még két élő legendája Grosics Gyula és Buzánszky Jenő. Utóbbi idén februárban Aradra és Hegyaljára is ellátogatott, majd este közönségtalálkozón vett részt a Csiky Gergely Főgimnáziumban.
Hatvanéves az évszázad meccse
A rovatból ajánljuk:
Ott folytatta az UTA, ahol a múlt héten abbahagyta
Sima vereséget szenvedett az aradi csapat az első osztályú labdarúgó-bajnokság alapszakasza visszavágóinak első fordulójában a Bukarestben a Rapid vendégeként.
Vereséggel zárta az alapszakasz első felét az UTA
Egygólos vereséget szenvedett az UTA szombat este Bukarestben a Dinamótól, az első osztályú labdarúgó-bajnokság alapszakasza első körének utolsó fordulójában.
Az Interligában nem az eredmény, hanem az örömfoci a lényeg [AUDIO]
17 éve kezdődött a magyar–román labdarúgó-bajnokság.
Ajándék gólnak ne nézd a szerzőjét
Az aradi csapat egy öngólnak köszönhetően győzte le az élvonal újoncát, a buzăui FC Gloriát.
Elit csoportban az UTA: mind a négy korosztályos csapata rájátszásba jutott
Mindössze öt klubnak sikerült ez.