Trianon 100: megemlékezés világszerte

Száz éve, 1920. június 4-én írták alá a versailles-i Nagy Trianon-kastélyban az első világháborút lezáró trianoni békediktátumot, amely területe kétharmadával megcsonkította Magyarországot, a magyarság egyharmada az új határokon kívülre került.

Megkondulnak Magyarországon és a Kárpát-medencében a harangok június 4-én délután (romániai idő szerint) fél 5-kor a Nemzeti összetartozás napján, Trianon százéves évfordulóján.

Száz éve, 1920. június 4-én írták alá a versailles-i Nagy Trianon-kastélyban az első világháborút lezáró trianoni békediktátumot, amely területe kétharmadával megcsonkította Magyarországot, a magyarság egyharmada az új határokon kívülre került.

A magyar nemzetgyűlés 1920. november 15-én ratifikálta, és 1921. július 26-án, a XXXIII. törvénycikkel hirdette ki a trianoni szerződést, amely kimondta, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlott, ennek következményeként Magyarország (Horvátország nélküli) területét 283 ezer négyzetkilométerről 93 ezerre, lakosságát 18,2 millióról 7,6 millióra csökkentették. Mintegy 3,2 millió magyar, a magyarság harmada került az új határokon túlra.

A budapesti Szent István Bazilika kupolája – délután megkondulnak a harangok | Fotó: MTI

Az Országgyűlés 2010. május 31-én a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította az első világháborút lezáró trianoni békeszerződés aláírásának napját, június 4-ét. Az erről szóló, 2010. évi XLV. törvény kimondta: „a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme".

Nemcsak az anyaországban és a határon túl, hanem világszerte megemlékeznek a trianoni békediktátum századik évfordulójáról – közölte a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős miniszteri biztosa az M1 aktuális csatorna szerdai műsorában. Szilágyi Péter példaként említette a Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség „Összetartozásunk tüze" elnevezésű kezdeményezését. Ennek keretében 62 országban, mintegy 4 ezer tűzrakó helyen egyszerre lobbannak fel a lángok június 4-én (romániai idő szerint) 21 óra 20 perckor. Így hívják fel a figyelmet a száz évvel ezelőtt történtekre.

A világ magyarságának üzeneteit várja a közmédia

A trianoni békediktátum századik évfordulóján a magyar közmédia minden csatornája és online felülete megemlékezik a magyar történelem egyik legtragikusabb napjáról – közölte az MTVA sajtóosztálya.

A közlemény szerint a Trianonhoz kapcsolódó filmek mellett művészek, tudósok, közéleti emberek beszélnek arról, mit jelent számukra az összetartozás, a műsorfolyamot figyelő nézők, rádióhallgatók, vagy az online adásba bekapcsolódók pedig e-mailen és SMS-ben üzenhetnek a témával kapcsolatban.

Június 4-én a Duna Televízióban láthatják először a nézők a Kossuth térre megálmodott Trianon-emlékművet, és közreadnak egy különleges, örökérvényű hangfelvételt is, amellyel az egykori vallás és közoktatási miniszter, Klebelsberg Kuno üzent kora fiataljainak Trianon kapcsán. 16 óra 25 perctől a Wettstein-napló című dokumentumfilmből részletesen megismerhetőek lesznek a magyar békedelegáció öt hónapi munkájának legfontosabb mozzanatai, majd 19 óra 40 perctől a Koltay Gábor rendezésében készült Hétköznapi Trianon című dokumentumfilmet adják le.

A békeszerződés aláírásának időpontjában, 17 óra 30 perctől, a Duna, a Duna World és a Kossuth hullámhosszán megszólalnak a harangok. Áder János köztársasági elnök ünnepi beszéde 16 óra 35 perctől lesz látható a Dunán, valamint a közmédia nézői figyelemmel követhetik a parlament emlékülését és beszámolókat láthatnak minden határon túli eseményről.

Este 20 óra 15 perctől Rátóti Zoltán főszereplésével A beszéd – Apponyi a magyar ügy védelmében című történelmi drámát láthatják a nézők a Duna Televízióban. A film azt a beszédet dolgozza fel, amelyet Apponyi gróf a magyar küldöttséget képviselve mondott el 1920. január 16-án, a trianoni béketervezet végleges lezárását követően.

A Kossuth Rádió délelőtt „rádiós hidat hoz létre", amely összekapcsolja az elcsatolt részeken dolgozó kollégákat.

Az M5-ön egész nap ismert művészek beszélnek az összetartozás fontosságáról – a rövid bejátszásokban többek között Nagy Feró, Nyerges Attila, Dörner György és Trill Zsolt osztja meg a nézőkkel legszemélyesebb gondolatait. Este 22 óra 20 perctől történészek vitatják meg a magyar történelem egyik legtragikusabb eseményének okait és következményeit, 23 óra 15 perctől pedig a Nemzeti Színház művészeinek előadásában hallhatnak a nézők Trianonról szóló költeményeket és elbeszéléseket.

A közlemény beszámolt arról is, hogy a nap folyamán a Petőfi Rádió, a Bartók Rádió, a Dankó Rádió és az M2 gyerekcsatorna szintén több műsorban megemlékezik a határon túli magyarságról és a trianoni békediktátum századik évfordulójáról.

Az osszetartozunk@mtva.hu email címre vagy  a +36 30 555 5503-as telefonszámra SMS formájában bárki személyesen üzenhet rokonainak, barátainak, éljenek akár a Kárpát-medencében vagy a világ másik felén.

A rovatból ajánljuk:

Jóváhagyta a megismételt elnökválasztás menetrendjét a kormány
A külföldi szavazókörökben is legkésőbb akkor ér véget a voksolás, amikor Romániában.
Román aggodalom a magyar MVM terjeszkedése miatt a hazai energiapiacon
Az energiaügyi minisztériumnak nem tetszik, hogy a magyar állami vállalat kereskedelmi kapcsolatokat ápol az orosz Gazprommal és a Roszatommal.
Átszervezné az ország területi közigazgatását a Szociáldemokrata Párt
A helyi közigazgatással kapcsolatos költségek csökkentésével indokolják a tervet.
Az Egyesült Államok eltörölte a vízumkényszert a román állampolgárokkal szemben
Várhatóan március 31-től érvényes a vízumkötelezettség feloldása.
Áthidaló munkaszüneti nap lesz május 2., így alakítanak ki hosszú hétvégét [FRISSÍTVE]
Az erről szóló határozattervezetet pénteki ülésén készül elfogadni a kormány.