Tömeges elbocsátás lesz a szenátusban, spontán sztrájkkal tiltakoztak a döntés ellen

A szenátusi alkalmazottak számon kérték a felsőházi elnökön a leépítések tervét | Fotó: Great News

A szenátusi alkalmazottak számon kérték a felsőházi elnökön a leépítések tervét | Fotó: Great News

Elbocsátják a kétkamarás parlament szenátusi alkalmazottainak mintegy negyedét – jelentette be szerdán Ilie Bolojan, a felsőház elnöke. A szakszervezetek ellenzik a leépítést, több tucat köztisztviselő spontán sztrájkkal tiltakozott a bejelentés ellen.

A román szenátus élére a decemberi parlamenti választásokat követően megválasztott Ilie Bolojan házelnök szerdán délelőtt sajtótájékoztatón ismertette a felsőház átszervezésére vonatkozó elképzeléseit.

Közölte: az állások számát 796-ról 618-ra csökkentik, az alkalmazottak csaknem negyedét elbocsátják, továbbá 20 százalékkal csökkentik a felsőház gépkocsiflottáját és üzemanyagkiadásait is – számolt be az MTI.

Az új szervezeti felépítés a februárban kezdődő tavaszi ülésszakban lépne életbe és március végére befejeződne az átszervezés. A házelnök szerint ennek nyomán a szenátusi tevékenység nem szenvedne csorbát és jelentős megtakarítást eszközölnek. Az átszervezés a törvényhozók munkáját is érinti: hétfőn és szerdán zajlik majd a munka a plénumban, szerdán a szakbizottságokban, csütörtökön közvitákat tartanak szakemberekkel a törvénytervezetek jobb előkészítése érdekében.

A házelnök arról is beszélt, hogy a plénumban az Európai Parlamentben alkalmazott jó gyakorlatot kívánják alkalmazni, hogy a viták civilizált hangnemben, az agresszivitás kizárásával történjenek. Ilie Bolojan azt is közölte, hogy elektronikus beléptetőrendszert szereltet fel, mivel jelenleg nem ellenőrzik az alkalmazottak munkahelyi jelenlétét. A kormányfőtitkárságnak három hónapja van orvosolni a problémát.

A News.ro helyszíni beszámolója szerint a szenátus alkalmazottai spontán sztrájkkal reagáltak a házelnök bejelentésére. Ilie Bolojan megpróbált szót érteni a folyosóra kivonuló köztisztviselőkkel, hangsúlyozva: a leépítés versenyvizsga alapján történik, a jó szakembereknek nincs mitől félniük.

A tiltakozók azzal vádolták a felsőház elnökét, hogy nem ismeri valós problémáikat, az átláthatóság és párbeszéd hiányát kifogásolták és azzal fenyegették, bíróságon támadják meg az elbocsátásukról szóló döntést. A szenátusi szakszervezetek is határozottan ellenzik a leépítést, kifogásolva, hogy az „sietve”, valós konzultáció nélkül történne.

A Szociáldemokrata Párt (PSD), Nemzeti Liberális Párt (PNL), Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a kisebbségi frakció alkotta kormánykoalíció decemberben jelentette be, hogy egyéb intézkedések mellett az állami apparátus „karcsúsításával” szándékozik hatékonyabbá tenni a munkát és csökkenteni a költségvetési hiányt.

 

Elsőként a szenátus elnöke jelentett be ilyen intézkedéseket. Ilie Bolojan korábban a Bihar megyei közgyűlés elnökeként már végrehajtott hasonló leépítést, mellyel állítása szerint jelentősen növelte a megyei intézmények hatékonyságát.

A rovatból ajánljuk:

Jóváhagyta a megismételt elnökválasztás menetrendjét a kormány
A külföldi szavazókörökben is legkésőbb akkor ér véget a voksolás, amikor Romániában.
Román aggodalom a magyar MVM terjeszkedése miatt a hazai energiapiacon
Az energiaügyi minisztériumnak nem tetszik, hogy a magyar állami vállalat kereskedelmi kapcsolatokat ápol az orosz Gazprommal és a Roszatommal.
Átszervezné az ország területi közigazgatását a Szociáldemokrata Párt
A helyi közigazgatással kapcsolatos költségek csökkentésével indokolják a tervet.
Az Egyesült Államok eltörölte a vízumkényszert a román állampolgárokkal szemben
Várhatóan március 31-től érvényes a vízumkötelezettség feloldása.
Áthidaló munkaszüneti nap lesz május 2., így alakítanak ki hosszú hétvégét [FRISSÍTVE]
Az erről szóló határozattervezetet pénteki ülésén készül elfogadni a kormány.