Sorin Cîmpeanu oktatásügyi minisztert nevezte ki csütörtökön ideiglenes miniszterelnökké Klaus Iohannis államfő. Az elnök alig egyperces sajtónyilatkozatában bejelentette: megkapta és elfogadta Victor Ponta lemondását. Hozzátette, csütörtökön és pénteken elkezdi az egyeztetéseket a parlamenti pártokkal, és újdonságként jelentette be, hogy a civil társadalom, és az elmúlt napok utcai megmozdulásainak a hangadóival is tanácskozni kíván, mielőtt meghozná döntését az új miniszterelnök-jelölt személyéről. „Láttam önöket, hallottam önöket, tekintettel leszek az elvárásaikra!” – szólt azokhoz, akik kedden és szerdán az utcára vonultak Románia nagyvárosaiban. Elégedetten állapította meg, hogy a tömegmegmozdulások békések voltak.
Az 1968-ban született Sorin Cîmpeanu 2014 decemberétől tagja a Ponta-kormánynak. Nem tagja a kormánykoalíció egyik pártjának sem. Tudományos területről került a kormányzatba. 2012-től a bukaresti Agrártudományi és Állatorvosi Egyetem rektori tisztségét töltötte be, 2013-tól pedig a Romániai Rektorok Országos Tanácsának az elnöke volt. A kormány honlapján található életrajza szerint angolul, franciául és németül is beszél.
Victor Ponta szerdán mondott le. Döntése bejelentésekor közölte, hogy kormánya ügyvivőként ellátja a teendőket, mindaddig, amíg új kormány alakul. Ponta ideiglenes kormányfőnek Mircea Duşa védelmi minisztert javasolta. Az átmeneti időszak legfeljebb 45 napig tarthat. Az alkotmány szerint Klaus Iohannis államfő a parlamenti pártokkal folytatandó konzultáció után nevezi meg az új miniszterelnök-jelöltet, akinek tíz napon belül kell kormányt alakítania. Ha hatvan nap alatt két kormányalakítási kísérlet is sikertelenül végződik, az államfő feloszlathatja a parlamentet, és előre hozott választásokat írhat ki.
A kinevezett ideiglenes kormányfő első sajtónyilatkozatában igyekezett megnyugtatni az üzleti szférát. Sorin Cîmpeanu azt ígérte, hogy az általa vezetett – ügyvivői hatáskörrel tisztségben maradt – kormány különös figyelmet fordít a gazdasági egyensúly megőrzésére és tartózkodni fog minden olyan lépéstől, amely alááshatja az országba vetett bizalmat. Rámutatott, hogy a kormány az átmeneti időszakban nem hozhat sürgősségi rendeletet, és nem terjeszthet törvénytervezeteket a parlament elé, de ettől függetlenül folytatni fogják a jövő évi költségvetési törvény „technikai” előkészítését, hiszen ettől függ az állami beruházások finanszírozása, a közalkalmazotti bérek és nyugdíjak folyósítása.
MTI