Patthelyzet alakult ki a kormányzó Szociálliberális Unió (USL) pártjai között: a Victor Ponta miniszterelnök vezette Szociáldemokrata Párt (PSD) csütörtökön azzal fenyegette meg a Nemzeti Liberális Pártot (PNL), hogy kiszorítja a koalícióból, ha nem hátrál meg a kormány átalakítása ügyében. A koalíciós válságot három liberális miniszter lemondása váltotta ki, mivel a helyükre jelölt új tisztségviselők kinevezése a kormány szerkezetének átalakítását is szükségessé tenné. Erről azonban nem sikerült megegyezni, a PSD és PNL nem hajlandók elfogadni egymás feltételeit.
Liviu Dragnea, a PSD elnökhelyettese emlékeztette a liberálisokat, hogy pártja nélkülük is kormányképes, Ilie Sârbu, a PSD szenátusi frakcióvezetője pedig azt is kilátásba helyezte, hogy megfosztják a szenátusi elnöki tisztségétől Crin Antonescu liberális pártvezért. Az USL két nagy pártja külön indul az európai parlamenti (EP-) választásokon. A PSD – Szociáldemokrata Szövetség (USD) néven – külön választási együttműködést is kötött a kormánykoalícióban részt vevő két kis párttal, a Konzervatív Párttal (PC) és Románia Haladásáért Országos Szövetséggel (UNPR), amelyeknek saját EP-listáján biztosított helyet.
A PNL a párt elnökhelyettesét, Klaus Johannis nagyszebeni polgármestert jelölte a megüresedett belügyminiszteri posztra, és őt akarja megtenni a kormányfő-helyettesek egyikének. Az emiatt szükségessé vált kormányátalakítást azonban Victor Ponta azzal akarja összekötni, hogy mind a négy koalíciós pártnak létrehozzanak egy-egy kormányfő-helyettesi tisztséget. Johannis csütörtökön is megerősítette: a liberálisok nem hajlandók elfogadni, hogy az eddigi három helyett (PSD, PNL, UNPR) négy miniszterelnök-helyettese legyen a román kormánynak, és a PNL azonos szintre kerüljön a hozzájuk hűtlenné vált, a szociáldemokraták táborába átigazolt Konzervatív Párttal.
A kormány szerkezetének átalakításához parlamenti döntés szükséges, amelyet – bár semmi jele egy megállapodásnak – az USL vezetői jövő hét elejére ígértek. A román média szerint a PSD már mozgósítani kezdte parlamenti képviselőit és szenátorait egy új kormány beiktatására, de az még nem dőlt el, hogy a megváltozott szerkezetű kormányban a liberálisok is részt vesznek-e. Ha a PSD nélkülük akar kormányozni, akkor a bizalmi szavazáson a kisebbségi frakció, vagy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) támogatására is szüksége lesz. Az RMDSZ azonban nem tárgyal az esetleges kormányra lépésről, és jelenleg nem érdekli a kormányzás – jelentette Borbély László. Az RMDSZ politikai alelnöke aggasztónak tartotta a kormánykoalíción belüli feszültségeket, mert „senkinek sem lenne jó a koalíció felbomlásával kialakuló politikai instabilitás”. Ugyanakkor megállapította, Romániában sem 2009-ben nem bizonyult, sem jelenleg nem bizonyul eredményesnek a kétharmadot meghaladó kormánytöbbség. 2009-ben a Demokrata Liberális Párt (PDL) és a PSD nagykoalíciója bomlott fel 10 hónap kormányzás után.
MTI