Ponta, Băsescu retteg Koszovó függetlenségének elismerésétől

Fotó: radu-tudor.ro Fotó: radu-tudor.ro

Koszovó függetlensége kérdésében Romániának az európai és a transzatlanti partnereivel kell összehangolnia álláspontját - jelentette ki Victor Ponta román miniszterelnök. A kormányfő hétfőn részt vett a román szenátus és képviselőház külügyi bizottságainak együttes ülésén, amelyet a kormány kezdeményezett abból a célból, hogy egyeztessenek a Koszovó függetlenségével kapcsolatos román álláspontról.  Ponta kijelentette, ő egy gyorsabb elismerési folyamatot szorgalmaz, de Traian Basescu államfő óvatosabb álláspontot képvisel. Közölte, hogy az ő véleménye csak személyes jellegű, hivatalos álláspontot a román kormánynak, az elnöki hivatalnak és a parlamentnek kell kialakítania. "Egészen széles skálán mozognak a különböző vélemények, kezdve attól, hogy soha, semmilyen körülmények között ne ismerjük el Koszovót, egészen addig - amely hozzám is közelebb áll -, hogy Romániának össze kell hangolnia álláspontját az európai és transzatlanti partnereivel, és el kell fogadnia a létező valóságot" - mondta Ponta a külügyi bizottságok együttes ülésén. Nyomatékosította, hogy ebben a kérdésben nem dönthet egyedül a kormány, ezért a kabinetnek egyeztetnie kell a parlamenttel és az elnöki hivatallal, és a három intézménynek közösen kell határoznia. Ponta hangsúlyozta, mindent elkövetnek azért, hogy a Koszovóval kapcsolatos esetleges újabb döntés következtében ne sérüljön a Szerbia és Románia között létező "hagyományos" és "kiváló" kapcsolat. Arra az újságírói kérdésre, hogy Románia megvárja-e, amíg Szerbia elismeri Koszovót, Ponta elmondta: nevetséges lenne, ha Szerbia után maradnánk. A hétfői tanácskozás nyomán arról határoztak, hogy a külügyminisztérium és a külügyi bizottságok képviselőiből létrejön egy munkacsoport, amely figyelemmel kíséri a Koszovóval kapcsolatos nemzetközi fejleményeket. Ponta szerint nem jelöltek ki határidőt arra, hogy mikor születhet döntés a román álláspont esetleges felülvizsgálatáról. A román parlament 2008-ban parlamenti határozatot fogadott el, amelyben kimondta, hogy nem ismeri el Koszovó függetlenségét. Az Európai Parlament áprilisban nagy szavazattöbbséggel jelentést fogadott el Koszovó európai integrációs kilátásairól, amelyben felszólította az uniós tagországokat, hogy ismerjék el a volt szerbiai tartomány függetlenségét. A 27 EU-tagállam közül Románia, Spanyolország, Görögország, Szlovákia és Ciprus nem ismerte el Koszovót.

 MTI

A rovatból ajánljuk:

Exit poll: Ciolacu és Lasconi jutott az elnökválasztás második fordulójába
Este kilenckor több mint 52 százalékos volt a részvételi arány az elnökválasztáson. A nem végleges eredmények szerint Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje jutott az elnökválasztás második fordulójába. Kelemen Hunor RMDSZ-es jelölt 4-5 százalékos eredményt ért el.
Közel 19 ezer szavazóhelyiségben több mint 18 millió állampolgár voksolhat az elnökválasztás első fordulójában
Ha egyik jelölt sem nyeri el az érvényes voksok több mint felét, december 8-án második fordulót tartanak a két legtöbb szavazatot kapott jelölt részévtelével.
December 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei Budapesten egyeztek meg.
Leállt a gépjárművek műszaki vizsgáztatása
A Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR) tájékoztatása szerint szerverhiba okozta a problémát.
Nagy Vasile képviselő: S.O.S Románia Párt csökkenti az adókat és illetékeket Romániában
Comandat de PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA – Organizația Județeană Arad. Realizat de Best Media Western Press SRL. Cod mandatar financiar: 11240027.
Csak rendkívüli esetekben függeszthető fel a tanítás az elnökválasztás miatt
Az oktatási minisztérium pénteken nem indokolt a tanítás felfüggesztése a szóban forgó oktatási intézményekben a vasárnapi államfőválasztás miatt.