Az útvonal kiépítésével az egyesület a faluturizmust kívánja fejleszteni. Amint az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményben áll: „hozzáférést kíván biztosítani az utazóknak az érintett helyi közösségekhez és történeteikhez, hogy ezáltal is segítse a fenntartható és felelősségteljes fejlődésüket”.
A megnyitó ünnepséget a gyulafehérvári várban tartják, amelyre az útvonal által érintett régiók képviselőit, és a külföldi gyalogos turistaútvonalak képviselőit hívják meg. „Az utak embereinek és az útkeresőknek a találkozása lesz sok jóérzéssel megszervezve, a végén pedig jó zenével” – idézte a közlemény Alin Useriut, a Via Transilvanica túraútvonal kiépítésének a kezdeményezőjét.
A túraútvonal Bukovinától a Vaskapuig Székelyföldet és a szász kultúra emlékeit őrző Királyföldet érintve Románia hét történelmi-néprajzi régióját szeli át. Kiépítésén az elmúlt négy évben több mint tízezer önkéntes dolgozott tíz megye négyszáz településén. A túraútvonal minden kilométerét gránitból faragott kilométerkővel jelölték meg.
Székely Anna, a Tasuleasa Social Egyesület ügyvezetője az MTI-nek elmondta: a kilométerkövek mindegyikét egyedi módon faragták ki amatőr vagy híres kőfaragók az egyesület nyári táboraiban. A faragásnál a helyi motívumokra is igyekeztek tekintettel lenni. Székelyföldön például sok tulipános motívum került a kilométerkövekre, de sok esetben a kőfaragók fantáziája érvényesült. Közölte: az októberi avatóünnepségen az átszelt régiók kulturális, kulináris sajátosságait kívánják bemutatni egy vásár keretében, és érdekes beszélgetésekre is sort kerítenek.
Székely Anna elmondta: mindenkinek, aki a Via Transilvanica bármelyik szakaszán elindul, azt ajánlja, hogy az út honlapjáról töltse le az útikalauzt, amelyet ő maga írt, bejárván a Via Transilvanica teljes útvonalát. Hozzátette: az útikalauz magyar változatának az utolsó két fejezete a következő napokban kerül fel az internetre. Jelenleg a román, az angol és a német változat érhető el teljes terjedelemben. „A kalauz arra is választ ad, hogy mit kell magunkkal vinnünk, hogyan kell olvasnunk a kijelzéseket, hogyan kell a kutyáktól, medvéktől távol tartanunk magunkat, hol, milyen telefonszámon foglalhatunk szállást, hogyan osszuk be az időnket” – részletezte.
A Tasuleasa Social Egyesület ügyvezetője elmondta: az egyesületet létrehozó Useriu testvérek jelenleg is úton vannak, hiszen eltökélt szándékuk, hogy az avatás előtt Alin gyalogosan, az ultramaratonista Tibi pedig futva járja végig az 1400 kilométeres távot.
Tíz nappal ezelőtt Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter is együtt futott a többszörös arctic ultra győztes Tibi Useriuval a túraútvonal 20 kilométeres Maros megyei szakaszán. A miniszter akkor az egyik legszebb és legmerészebb romániai civil kezdeményezésnek nevezte a Via Transilvanica kiépítését.
MTI