Meghosszabbították a veszélyhelyzetet, Törökország sárga zónás lett

A koronavírus-járvány miatt tavaly május óta folyamatosan érvényben lévő veszélyhelyzet meghosszabbításáról és több mint egymillió adag vakcina humanitárius segélyként történő továbbadásáról döntött csütörtöki ülésén a kormány.

A veszélyhelyzetet augusztus 11-től újabb harminc nappal meghosszabbító kormányhatározat nem vezet be újabb korlátozásokat vagy lazításokat, minden korábbi intézkedés érvényben marad – mondta a kormányülés utáni sajtóértekezleten Raed Arafat katasztrófavédelmi államtitkár.

Románia Tunéziának 425 ezer, Egyiptomnak 525 ezer, Albániának 150 ezer, Vietnamnak pedig 200 ezer koronavírus elleni vakcinát adományoz, az oltóanyag típusát a kormány nem pontosította. Néhány napja bejelentették, hogy Románia beszerzési áron elad Írországnak 700 ezer dózis Pfizer-vakcinát. Románia korábban 1,7 millió adag Pfizer-vakcinát adott el Dániának, az AstraZeneca oltóanyagából pedig félmillió dózist adományként adott át Moldovának, Ukrajnának és Szerbiának.

A járványügyi operatív törzs döntéseit kommunikáló tisztségviselőtől azt akarták megtudni az újságírók, hogy milyen egészségügyi megfontolásból korlátozta a kormány 500-ra a tüntetéseken engedélyezett maximális létszámot, miközben a szabadtéri fesztiválokon vagy sporteseményeken augusztus elsejétől akár 75 ezer néző részvételét is engedélyezi.

Arafat elmagyarázta: a demonstrációkon lehetetlen betartatni a közegészségügyi előírásokat, ezért a tüntetők – akik legtöbbször éppen a korlátozások ellen tiltakoztak védőmaszk és az előírt távolság betartása nélkül – a nagy tömegben jelentős fertőzéskockázatot jelentenek egymás számára. Ezzel szemben a szabadtéri rendezvényekre és a stadionok lelátóira eleve csak védettséggel rendelkezők – beoltottak, frissen leteszteltek vagy a fertőzésből kigyógyultak – jutnak be, az egészségügyi előírások betartásáért pedig a rendezvényszervezők felelősséget vállalnak.

Romániában csütörtökön is meghaladta a kétszázat az utolsó 24 órában diagnosztizált fertőzöttek száma: a 244 új eset több mint 65 százalékkal magasabb az utóbbi két hét átlagánál. Az utóbbi hónapban az országban megnégyszereződött a fertőzések üteme, az utóbbi két hétben pedig csaknem duplájára (489-re) emelkedett a kórházi kezelésre szoruló koronavírusos betegek száma. A 19,3 millió lakosból eddig 5 millió 35 ezer ember, a beoltható 12 év feletti lakosság 29,7 százaléka kapott legalább egy adag oltást.

Törökország járványi szempontból sárga listára került

Frissítette csütörtök este az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) a koronavírus-fertőzések szempontjából járványügyi kockázatot jelentő országok és régiók listáját. Spanyolország, Nagy-Britannia, Franciaország, Hollandia, Görögország és Portugália piros besorolást kapott, Törökország pedig sárga zónás lett.

A piros listán szereplő országokból érkezőknek (külföldieknek és román állampolgároknak egyaránt) karanténba kell vonulniuk, hacsak nincsenek beoltva a koronavírus ellen (a vakcina mindkét adagja szükséges, plusz 10 nap a második dózistól). Negatív teszttel sem váltható ki a karantén.

A sárga zónából érkezők negatív koronavírus-teszt felmutatása esetén mentesülnek a karantén alól.

A CNSU határozata augusztus 8-tól lép hatályba.

A piros zónába tartozó országok: Man-sziget, Jersey, Brit Virgin-szigetek, Fidzsi-szigetek, Ciprus, Gibraltár, Kuba, Grúzia, Botswana, Seychelle-szigetek, Spanyolország, Egyesült Királyság, Malajzia, Mongólia, Curacao, Aruba, Monaco, Kazahsztán, Andorra, Francia Polinézia, Líbia, Egyesült Államok Virgin-szigetek, Eswatini, Irán, Franciaország, Bahama-szigetek, Tunézia, Hollandia, Argentína, Izland, Portugália, Irak, Málta, Görögország, Írország, Panama, Maldív-szigetek, Thaiföld, Kuvait, Dél-Afrika, Brazília, Nepál, India.

A sárga zónába tartozó országok: Izrael, Kolumbia, Namíbia, Sint Maarten, Costa Rica, Amerikai Egyesült Államok, Törökország, Orosz Föderáció, Montenegró, Kirgizisztán, Indonézia, Puerto Rico, Guatemala, Egyesült Arab Emírségek, Dánia, Trinidad és Tobago, Marokkó, Suriname, Belgium, Honduras, Luxemburg, Zimbabwe, Omán.

A többi ország zöld zónás, vagyis onnan korlátozások nélkül be lehet utazni Romániába.

MTI / Agerpres

A rovatból ajánljuk:

Exit poll: Ciolacu és Lasconi jutott az elnökválasztás második fordulójába
Este kilenckor több mint 52 százalékos volt a részvételi arány az elnökválasztáson. A nem végleges eredmények szerint Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje jutott az elnökválasztás második fordulójába. Kelemen Hunor RMDSZ-es jelölt 4-5 százalékos eredményt ért el.
Közel 19 ezer szavazóhelyiségben több mint 18 millió állampolgár voksolhat az elnökválasztás első fordulójában
Ha egyik jelölt sem nyeri el az érvényes voksok több mint felét, december 8-án második fordulót tartanak a két legtöbb szavazatot kapott jelölt részévtelével.
December 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei Budapesten egyeztek meg.
Leállt a gépjárművek műszaki vizsgáztatása
A Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR) tájékoztatása szerint szerverhiba okozta a problémát.
Nagy Vasile képviselő: S.O.S Románia Párt csökkenti az adókat és illetékeket Romániában
Comandat de PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA – Organizația Județeană Arad. Realizat de Best Media Western Press SRL. Cod mandatar financiar: 11240027.
Csak rendkívüli esetekben függeszthető fel a tanítás az elnökválasztás miatt
Az oktatási minisztérium pénteken nem indokolt a tanítás felfüggesztése a szóban forgó oktatási intézményekben a vasárnapi államfőválasztás miatt.