Lemondott Crin Antonescu liberális pártelnök a román szenátus elnöki tisztségéről kedden, miután azt javasolta Victor Ponta szociáldemokrata miniszterelnöknek, hogy mindketten váljanak meg attól a tisztségtől, amelybe a felbomlott Szociálliberális Unió (USL) juttatta őket. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) múlt héten kilépett a Ponta-kormányból és bejelentette, hogy a 2012-es parlamenti választásokon győztes USL felbomlott. A Victor Ponta vezette Szociáldemokrata Párt (PSD) hétfőn közös kormányzásról írt alá megállapodást a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ). Antonescu azon a parlamenti ülésen jelentette be lemondását, amelyen a törvényhozók a román kormány új politikai összetételéről és szerkezetéről szavaznak. A liberális politikus felszólította Pontát, ő is mondjon le a miniszterelnöki tisztségről, amelyre az USL jelölte.
Közben a kormányprogram parlamenti megerősítésére szólította fel Traian Băsescu államfő kedden Victor Pontát. A miniszterelnök nem tett eleget az államfő felkérésének. Az államfő szerint a 2012-es választások után megszavazott kormányprogramot nem viheti tovább az új koalíció, mert a dokumentum több helyen hivatkozik az időközben felbomlott USL-re, és a kabinetbe új politikai alakulatok is beléptek. Băsescu úgy vélekedett: csak a parlament törvényesítheti a kormány megváltozott politikai összetételét és új célkitűzéseit. Ezért felkérte a kormányfőt, hogy a parlament előtt vállaljon felelősséget az új kormánykoalíció programjáért. Ponta kedden a parlament plénuma előtt bejelentette: az USL beiktatáskor megszavazott kormányprogramját kívánja folytatni, amelyet az új kormánykoalíció valamennyi pártja, beleértve az újonnan csatlakozott RMDSZ-t is, magáénak tekint. Ponta a parlament két házának együttes ülésén a kormány szerkezetének alakításához és az új miniszterek beiktatásához kérte a törvényhozás támogatását. A miniszterelnök ezáltal elutasította Băsescu felkérését, így a kialakult helyzetben kérdésessé vált, hogy az államfő kinevezi-e az új minisztereket. A jobboldali Băsescu már vasárnap jelezte, hogy alkotmánybírósághoz fordul, ha a szociáldemokrata miniszterelnök vezette kormány beemeli programjába az RMDSZ célkitűzéseit, mert szerinte ilyesmire sem a választóktól, sem a parlamenttől nem kapott felhatalmazást. Băsescu túlzónak nevezte az RMDSZ igényeit, ezek között a kórházi anyanyelvhasználatról azt mondta: „nehogy az RMDSZ ilyesmit merészeljen kérni, (... ) mert minden román állampolgárnak, etnikumától függetlenül ismernie kell a nemzeti nyelvet”.
Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) szerint az RMDSZ kormányzati szerepvállalása hatékonyságának az igazi fokmérője az lehet, hogy történik-e előrelépés az autonómia ügyében. Az EMNP állásfoglalásában kijelentette: aggasztónak tartja, hogy az RMDSZ kormányzati szerepvállalását rögzítő dokumentum – annak ellenére, hogy az RMDSZ képviselői a mérleg nyelvét alkotják a kormánytöbbség biztosításában –, semmilyen garanciát nem tartalmaz az erdélyi magyar közösség jogainak érvényesítésére. „Nem sokat ígérnek az olyan megfogalmazások, mint hogy a kormány »továbbra is támogatni fogja« a hosszú évek óta szándékosan hátráltatott kisebbségi törvény elfogadását” – áll a Toró T. Tibor elnök által jegyzett állásfoglalásban.
MTI