Korrupt politikusok is kiszabadulhatnak

Korrupciós ügyek miatt elítélt politikusoknak és üzletembereknek is kedvezhet Romániában az a törvénytervezet, amelynek alapján amnesztiában részesülhetnének a négy évig terjedő börtönbüntetésre ítélt személyek. Úgy tudni, Mădălin Voicu, a kormányzó Szociál-liberális Szövetség (USL) képviselője, valamint Nicolae Păun, a roma nemzeti kisebbség képviselője közösen terjesztették elő a tervezetet, amely szerint amnesztiában részesülhetnek a legfeljebb négy év börtönbüntetésre ítélt személyek, valamint kegyelemben részesíthetők a hat évig terjedő szabadságvesztésre ítéltek. A két honatya azzal indokolta javaslatát, hogy túlságosan zsúfoltak a romániai börtönök, és az állam pénzt takaríthat meg, ha csökken a bebörtönzöttek száma. De a törvénytervezet hatálya alá eshet Adrian Năstase volt miniszterelnök, aki jelenleg kétéves börtönbüntetését tölti egy korrupciós ügy miatt, vagy Sorin Ovidiu Vântu üzletember is, aki egy zsarolási ügy miatt tölti egyéves börtönbüntetését, de több jelenlegi és volt honatya is a jogszabály hatálya alá eshet, így például Cătălin Voicu szenátor, akit első fokon 5 év szabadságvesztésre ítéltek. Voicu nem először áll elő vitatott javaslatokkal. Az ismert roma zenészcsaládból származó - végzettsége szerint karmester - politikus többször felhívta magára a figyelmet rasszista kijelentésekkel is. Victor Ponta szociáldemokrata miniszterelnök a javaslatról kijelentette: Voicu "szimpatikus figura", de az USL nem támogatja a törvénytervezetét. Ugyanakkor megállapította, hogy Romániát valóban megbüntetheti az Európai Bizottság, amiért börtönei túlzsúfoltak. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) is elhatárolódott a tervezettől. A politikai erő szóvivője szerint a liberálisok nem tudtak a tervezetről, senki nem tárgyalt velük erről, ezért nem is ismerik tartalmát. Monica Macovei, az ellenzéki Demokrata Liberális Párt (PDL) európai parlamenti képviselője szerint a tervezet azt mutatja, hogy az USL "képtelen megtisztítani sorait a korrupt személyektől, ezért inkább a korruptakat mossa tisztára".

MTI

 

A rovatból ajánljuk:

December 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei Budapesten egyeztek meg a schengeni térség kiterjesztéséről. E szerint január 1-jétől már nem lesz ellenőrzés a magyar–román határon. A végső döntést az Európai Unió valamennyi tagállamának belügyminiszterei fogják meghozni.
Nagy Vasile képviselő: S.O.S Románia Párt csökkenti az adókat és illetékeket Romániában
Comandat de PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA – Organizația Județeană Arad. Realizat de Best Media Western Press SRL. Cod mandatar financiar: 11240027.
Csak rendkívüli esetekben függeszthető fel a tanítás az elnökválasztás miatt
Az oktatási minisztérium pénteken nem indokolt a tanítás felfüggesztése a szóban forgó oktatási intézményekben a vasárnapi államfőválasztás miatt.
Akár 40 százalékkal is csökkenhet a villanyszámla – egyeseknek
Az energiapiac jövő tavasszal esedékes liberalizációja után a 300 kilowattóránál nagyobb fogyasztással rendelkező háztartásoknak kevesebbet fizethetnek.
Ködös az időjárás az ország nagy részében
A látótávolság 200 méterre, elszórtan 50 méterre csökken. Helyenként dér és jegesedés lehetséges.