Demeter András maradt a Román Rádió elnöke
Bizalmat szavazott ma a parlament Demeter András Istvánnak, aki két éve a román közszolgálati rádió elnök-vezérigazgatója. A törvényhozás kedden fogadta el a rádió elmúlt három évét értékelő jelentéseket. Ez azt is jelenti, hogy a rádió jelenlegi vezetősége a helyén marad.
A május eleji kormányváltás következményeként leváltották a közszolgálati televízió vezetőségét. Nem így történt a rádiónál, annak ellenére, hogy Demeter Andrást a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) jelölte az igazgatói posztra 2010-ben, amikor a magyar szervezet még kormányon volt. Demeter mandátuma idején a rádió nyereséggel zárta a 2010-es és a 2011-es évet, a televíziónál viszont jelentős veszteséget könyveltek el.
A keddi szavazáson elsöprő többség voksolt a jelentések elfogadása mellett, mindössze két ellenszavazatot és 18 tartózkodást számoltak össze. Demeter András az MTI-nek elmondta: örömmel tölti el, hogy mind a szakbizottság, mind a parlament plénuma elfogadta a jelentéseket. Legfontosabb feladatának a megkezdett munka folytatását nevezte. Az elnök-vezérigazgató mandátuma négy évre szól.
A román közszolgálati rádió bukaresti, marosvásárhelyi, kolozsvári és temesvári stúdiója sugároz magyar nyelven műsorokat. Az egész napos magyar nyelvű rádióadás tervéről Demeter András elmondta, hogy a marosvásárhelyi és a kolozsvári területi stúdió román és magyar nyelvű adását szétválasztják - jelenleg ugyanazon a frekvencián váltják egymást -, így Marosvásárhelyen és Kolozsváron is lesz egész napos magyar nyelvű adás. Az adások szétválasztásáról szóló döntést a rádió igazgatótanácsa már elfogadta, de a telekommunikációt felügyelő hatóságnak is engedélyeznie kell az ehhez szükséges frekvenciákat.
MTI
A rovatból ajánljuk:
Magyar és román rendvédelmi vezetők közösen ünnepelték Románia schengeni csatlakozását a határátkelőhelyeken
Csaknem 40 határátkelőhelyen szűnt meg az ellenőrzés.
Bizalmat szavazott a parlament az RMDSZ részvételével megalakult koalíciós kormánynak
A második Ciolacu-kormányt a koalíciót alkotó pártok és a nem magyar nemzeti kisebbségek 240 képviselője és szenátora szavazta meg.
Crin Antonescut támogatja az elnökválasztáson az Európa-barát kormánykoalíció
A 65 éves politikus 2009–2014 között volt a PNL elnöke, 2012–2014 között pedig a szenátus elnöke is volt.
Aláírták a koalíciós megállapodást, az RMDSZ fogja vezetni a pénzügyi és a fejlesztési minisztériumot
Az új kormány 16 miniszterből áll. A pénzügyminiszter Tánczos Barna lesz, Cseke Attila pedig a fejlesztési minisztériumot irányítja.
Pénteken tartja alakuló ülését az új összetételű parlament
A 2024 és 2028 közötti ciklusra megválasztott új törvényhozásnak 465 tagja van, köztük 331 képviselő és 134 szenátor.