Băsescu szerint a 2009-es népszavazást nem lehet megkerülni

BASESCU - SEECPNincs értelme a romániai alkotmánymódosításnak, ha az nem veszi figyelembe a 2009-es népszavazást, mert az szolgáltat jogalapot a módosításra – hangsúlyozta hétfőn Traian Băsescu államfő az új alkotmánybírák beiktatási ünnepségén. Az alkotmánymódosítást előkészítő parlamenti bizottság a múlt héten elvetette azt az ellenzéki javaslatot, hogy Románia térjen át az egykamarás törvényhozásra, miután 2009-ben az urnákhoz járulók túlnyomó többsége érvényes népszavazáson támogatta az államfő erre irányuló javaslatát. A kormányzó Szociálliberális Unió (USL) arra hivatkozott, hogy – szerintük – a 2009-es referendum konzultatív jellegű volt. „Felméréseket a közvélemény-kutatók készítenek: a referendum a népszuverenitás kifejezője, ahogy azt az alkotmány is leszögezi” – érvelt Băsescu. Hozzátette: nem hagyja annyiban a dolgot, hanem „méltóságteljesen és az alkotmány szellemében” fog reagálni, ha a parlament olyan alkotmánymódosítást fogad el, amely nem veszi figyelme a 2009-es népszavazás eredményét. A hírtelevíziók által megszólaltatott elemzők szerint Băsescu az alkotmánybírósághoz fordulhat, így hétfői beiktatásukon tulajdonképpen már jelezte is az új alkotmánybíráknak, hogy mivel fogja megkeresni őket. A román jog nem különböztet meg ügydöntő és véleménynyilvánító népszavazást. Az államfő azt is kifogásolta, hogy a szövegező bizottság túl sok részletkérdést akar szabályozni az alkotmányban, így fennáll a veszélye, hogy az új alaptörvény ellehetetleníti az állam működését. Băsescu a régiók kialakításának tervét is bírálta, amely szerinte nem egyszerűsíti le az államirányítást, hanem növeli a bürokráciát. Hétfőn három új alkotmánybíró tette le a hivatali esküt. A kilenctagú román alkotmánybíróságban háromévente cserélik le a testület egyharmadát a képviselőház, a szenátus és az elnöki hivatal jelölése alapján.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Exit poll: Ciolacu és Lasconi jutott az elnökválasztás második fordulójába
Este kilenckor több mint 52 százalékos volt a részvételi arány az elnökválasztáson. A nem végleges eredmények szerint Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje jutott az elnökválasztás második fordulójába. Kelemen Hunor RMDSZ-es jelölt 4-5 százalékos eredményt ért el.
Közel 19 ezer szavazóhelyiségben több mint 18 millió állampolgár voksolhat az elnökválasztás első fordulójában
Ha egyik jelölt sem nyeri el az érvényes voksok több mint felét, december 8-án második fordulót tartanak a két legtöbb szavazatot kapott jelölt részévtelével.
December 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei Budapesten egyeztek meg.
Leállt a gépjárművek műszaki vizsgáztatása
A Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR) tájékoztatása szerint szerverhiba okozta a problémát.
Nagy Vasile képviselő: S.O.S Románia Párt csökkenti az adókat és illetékeket Romániában
Comandat de PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA – Organizația Județeană Arad. Realizat de Best Media Western Press SRL. Cod mandatar financiar: 11240027.
Csak rendkívüli esetekben függeszthető fel a tanítás az elnökválasztás miatt
Az oktatási minisztérium pénteken nem indokolt a tanítás felfüggesztése a szóban forgó oktatási intézményekben a vasárnapi államfőválasztás miatt.