Az Európai Parlamenti választásokon minden 18. életévét betöltött európai polgár egy szavazattal rendelkezik, és mindenki csak a lakhelyén szavazhat – nyilatkozta Borbély László, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség politikai alelnöke ma Kolozsváron, hozzáfűzve: az ezzel kapcsolatos sajtóban megjelent spekulációk valótlanok és törvénytelenséghez vezethetnek. Leszögezte: az Európa Tanács 93/109/EK számú irányelve szerint senki nem szavazhat egynél több alkalommal, ez a szavazat pedig az állandó, vagy amennyiben van, az ideiglenes lakóhely szerinti tagállamban gyakorolható. A romániai magyarok döntő többsége nem rendelkezik magyarországi lakcímmel, ezért egyértelmű, hogy kizárólag Romániában szavazhatnak – magyarázta a politikai alelnök, majd kihangsúlyozta: ha valakinek állandó lakcíme Romániába, ideiglenes lakcíme pedig Magyarországra szól, akkor eldöntheti, hogy melyik országban él a szavazati jogával. Amennyiben Magyarországon kíván szavazni, írásban kell nyilatkoznia, hogy az ideiglenes lakhelyén voksol. A magyarországi hatóságok nyilvántartásba veszik a személyt, és jelzik ezt a tényt a román választási szerveknek. Ezáltal kiszűrik a törvényellenes kettős szavazást. Amennyiben valaki megpróbál kétszer voksolni, cselekedete törvénybe ütközik, büntetendő és minden bizonnyal a második helyszínen megakadályozzák a szavazásban – részletezte az RMDSZ politikai alelnöke.
Borbély László a jogi érveken túl kitért a Kárpát-medencében élő magyar közösségek politikai érdekeire is. Ha egy romániai és magyarországi lakcímmel is rendelkező, magyar nemzetiségű szavazó Romániában adja le a voksát, akkor növelheti az Európai Parlamentbe jutó magyar politikusok számát – mondta az alelnök. Nem mindegy ugyanis, hogy Erdélyből egy, két vagy három képviselő szerez mandátumot, ez kizárólag a leadott szavazatok számától függ. Viszont Magyarországról mindenképpen 21 magyar képviselő jut be az EP-be, attól függetlenül, hogy egyik vagy másik párt mennyi szavazatot szerez. Ennek értelmében a két lakcímmel rendelkező polgárok Magyarországon leadott szavazata etnikai szempontból „el van pazarolva”, viszont, ha a romániai voksolás mellett döntenek, akkor növelhetik a magyar képviseletet az EP-ben – zárta nyilatkozatát a politikus.
Korábban a Mensura Transilvanica elemzőcsoport azt tette közzé, hogy a román jogszabály nem zárja ki, hogy kétszer szavazzanak a (magyarországi lakhelyű) kettős, román–magyar állampolgárok, a román sajtó meg arról cikkezett, hogy a romániai magyar EP-képviselet gyengülhet a 2014-es választásokon, mert sok magyar állampolgársággal is rendelkező romániai szavazó a magyarországi pártok jelöltjeire fog voksolni.
RMDSZ Tájékoztató / AH