A törvények csaknem 90 százalékát a kormány kezdeményezi

parlamenti szavazasRomániában a parlament nem érvényesíti a kormány feletti ellenőrző szerepét, ami abból is látszik, hogy a tavaszi ülésszakban elfogadott törvények csaknem 90 százalékát a kormány kezdeményezte – állapította meg hétfőn közzétett jelentésében a független szakértőkből álló bukaresti Közpolitikai Intézet (IPP). Az IPP a 2012 decemberében megválasztott új román törvényhozás első fél évében elfogadott 220 jogszabályt elemezve arra a következtetésre jutott, hogy a parlament „megadta magát” a kormány előtt. A civil szervezet szerint a megnövekedett létszámú parlament képviselői és szenátorai csaknem ötven százalékkal kevesebb törvénykezdeményezést terjesztettek be, mint a korábbi törvényhozók a tavalyi év azonos időszakában. A képviselői indítványok száma így is másfélszerese volt a kormány tervezeteinek, a parlament mégis ez utóbbiakat szavazta meg: az elfogadott jogszabályok 89 százalékát a kormány dolgozta ki. Az interpellációk számából a közpolitikai intézet arra következtetett, hogy a jobbközép ellenzéket tömörítő Demokrata Liberális Párt (PDL) helyett sokszor a kétharmados kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata (PSD), illetve Nemzeti Liberális Párt (PNL) honatyái viselkedtek úgy, mintha ellenzékben lennének. A román parlamentben a választások után is folytatódott a politikai migráció: a tavaszi ülésszakban 29 képviselő ült át legalább egyszer egy másik frakcióhoz. A rekordot egy Suceava megyei képviselő tartja, aki ötször váltott pártot öt hónap alatt. Az ellenzékben lévő populista Dan Diaconescu Néppárt (PPDD) 17 képviselőt és két szenátort, a PDL pedig hét képviselőt és két szenátort veszített – többségük a kormányoldalra ült át. Az IPP mérlege szerint a tavaszi ülésszakban kevesebb mint 50 alkalommal ülésezett (együtt, vagy külön) a román parlament két háza, fenntartásuk pedig havi 2,8 millió euróba került a román adófizetőknek.

MTI

A rovatból ajánljuk:

AUR-tiszteletbeli elnöki tisztség és háborús bűnösök népszerűsítése fűződik Călin Georgescu nevéhez
Az ügyészség büntetőeljárást indított ellene, mert azt mondta, hogy Corneliu Zelea Codreanu légiós vezér és Ion Antonescu marsall „jót is tettek”, és hogy hősöknek és mártíroknak tekinthetők.
Fordult a kocka: Călin Georgescu nyerte az elnökválasztás első fordulóját, Lasconi megelőzte Ciolacut [FRISSÍTVE]
A szavazatok 99,97 százalékos feldolgozottságánál vezet a független jelölt.
Exit poll: Ciolacu és Lasconi jutott az elnökválasztás második fordulójába
Az urnáktól távozó szavazópolgárok körében végzett közvéleménykutatás eredményei szerint a PSD és az USR jelöltje végzett az első két helyen.
Közel 19 ezer szavazóhelyiségben több mint 18 millió állampolgár voksolhat az elnökválasztás első fordulójában
Ha egyik jelölt sem nyeri el az érvényes voksok több mint felét, december 8-án második fordulót tartanak a két legtöbb szavazatot kapott jelölt részévtelével.
December 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei Budapesten egyeztek meg a térség bővítéséről.
Leállt a gépjárművek műszaki vizsgáztatása
A Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR) tájékoztatása szerint szerverhiba okozta a problémát.