A bukaresti kormány ma sürgősségi rendelettel törölte az alkotmánybíróság feladatai közül a parlamenti határozatok alkotmányosságának vizsgálatát. Az alkotmánybíróság működését szabályozó törvényt a parlamentben is ugyanilyen értelemben módosította az új szociálliberális kormánytöbbség, megfigyelők szerint azért, hogy megkönnyítse a jobboldalhoz közel álló Traian Basescu államfő felfüggesztését posztjáról. A parlament által megszavazott törvénymódosítást azonban az államfő nem siet kihirdetni, a kormány sürgősségi rendelete viszont azonnal hatályba lépett.
A parlament két háza ellenzéki elnökeinek leváltásáról szóló keddi parlamenti határozatokat csak az alkotmánybíróság hatáskörét csorbító szerdai kormányrendelet után jelentették meg a hivatalos közlönyben, így már nem lehet megtámadni őket a taláros testületnél. A román hírtelevíziók emlékeztetnek arra, hogy parlamenti nyári szünet idején a kormány hozhat ugyan rendeleteket, de sürgősségi rendeleteket csak rendkívüli helyzetben. Sajtóértesülések szerint a Ponta-kabinet azzal indokolta a rendelet sürgősségi jellegét, hogy e nélkül "zavar támadt volna a parlament működésében".
Az ellenzéki Demokrata Liberális Párt (PDL) két leváltott házelnöke, Vasile Blaga volt szenátusi és Roberta Anastase volt képviselőházi elnök még kedden bejelentette, hogy a házszabály és az alkotmány megsértése miatt nem ismerik el eltávolításukat, és az erről szóló határozatokat megtámadták az alkotmánybíróságnál. Ezeket a határozatokat viszont csak akkor jelentették meg a közlönyben, amikor már hatályba lépett az alkotmánybíróság hatáskörét csorbító kormányrendelet, így újabb politikai vita bontakozhat ki arról, hogy a taláros testület felülbírálhatja-e a parlamenti házelnökök lecserélését.
A Ponta-kabinet néhány hete vonta saját hatáskörébe a hivatalos közlönyt, amely korábban a képviselőház alárendeltségében működött. Az alkotmánybíróság szerdán bejelentette, hogy július 10-i ülésén tűzi napirendre Vasile Blaga beadványát a szenátusi házelnöki tisztségből való leváltása ügyében. Az államfő felfüggesztéséről is határozattal dönthet a parlament, és ha ez megtörténik, az elnök leváltása ügyében népszavazást írnak ki. A szerdai kormányrendelet hatályba lépése után az ellenzék nem kérhet alkotmányossági vizsgálatot az államfő felfüggesztéséről meghozandó esetleges határozatról. Victor Ponta miniszterelnök a szerdai kormányülés elején, újságírók jelenlétében úgy nyilatkozott, hogy a kormány nem fogja megsérteni az alkotmánybíróság függetlenségét.
MTI