A megyeszékhely főutcáján található neoklasszicista stílusú épület 1821-ben készült el, és a 19. században a Vármegye hivatala mellett a törvényszéknek is otthont adott. Pincéiben fogházat hoztak létre, a folyosón egy kápolnát is kialakítottak a fogva tartottaknak.
1918. novemberében az épületben zajlottak a tárgyalások a Központi Román Nemzeti Tanács vezetői és a magyar kormány Jászi Oszkár által vezetett küldöttsége között (a magyar kormány által felajánlott nemzeti önrendelkezést nem fogadták el a románok, mert az erdélyi vármegyek feletti teljhatalmat szerették volna kicsikarni, de végül a Román Királysággal való egyesülés lett belőle), aminek emlékére a nagytermet Iuliu Maniu-teremnek nevezte el a román utókor.
A kommunizmus idején a pártlapok szerkesztőségei működtek az épületben, és az 1989-es rendszerváltás után is egyfajta sajtóházként működött, jelenleg pedig a megyei tanács turisztikai irodája és programigazgatósága található a volt Vármegyeházban. A kívülről már felújított épületet belülről is tatarozzák, a pinesortól a tetőszerkeszetig, a megyei költségvetésből több mint 3,5 millió lejt különítettek el erre. Iustin Cionca tanácselnök reményei szerint őszig befejezik a munkálatokat, és akkor berendezhetik a városi történelmi múzeumot, aminek létrehozásáról már egyeztettek a megyei múzeum vezetőségével. Olyan relikviákat állítanának ki, amelyek ejelnelg helyhiány miatt a megyei múzeum raktáraiba szorulnak.