NEON: határtalan színházi együttműködés

Az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala és az Aradi Kamaraszínház a színház világnapján mutatja a NEON-platform elnevezésű digitális projektet, amelynek célja a Duna-régió országai kisebbségi színházainak közös keretet szolgáltatni. Ezáltal ezek a társulatok szélesebb nyilvánosság előtt ismertethetik meg művészeti teljesítményeiket, eredményeiket. A projekt az Európai Unió Duna-régióra vonatkozó stratégiájának (SUERD) részét képezi, ennek keretében valósul meg.

A projekt elsősorban egy online hálózat létrehozását célozza meg egy olyan platform révén, amely offline tevékenységeket is ösztönöz – karavánokat, színházi fesztiválokat és ehhez hasonló művészeti megnyilatkozásokat. A platform a színházi szakma számtalan alkotójáról, intézményéről, színházakról, művészeti iskolákról és egyetemekről, nyári egyetemekről nyújt információt, tájékoztatást.

A kamaraszínház közleménye szerint egy ilyen platform az etnikumközi kapcsolatok közvetlen ösztönzője, a társadalmi-gazdasági fejlődés és a regionális együttműködés bátorítója, amely maradandó értékeket szolgáltató közös tevékenységekhez vezet. Az online hálózat közvetlenül támaszkodik a Duna-régió kisebbségi színházainak eddigi tapasztalataira, ezekre alapozva népszerűsítené a kulturális kölcsönhatást, különböző csereprogramokat.

Az Európai Unió platformba bevont országai a következők: Ausztria, Románia, Bulgária, Csehország, Horvátország, Magyarország, Németország (föderatív államként, illetve Baden-Württemberg és Bajorország révén), Szlovákia és Szlovénia. A projekt az EU határian kívül a következő, a Duna-régió stratégiájában szintén érintett országokra is kiterjed: Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Szerbia, Moldovai Köztársaság és Ukrajna.

„A színházi szakemberekkel való beszélgetéseim során azt tapasztaltam, hogy ebben a szakmában az egyik legfontosabb kérdés világviszonylatban a mobilitás, amely több esetben is országhatárokon belülre vagy legfeljebb a szomszédos országokkal való kapcsolattartásra szűkül. A NEON egy olyan felület kíván lenni, amely orvosolja ezt a gondot, így örömömre szolgál az, hogy ebben a tekintetben hasznosak lehetünk, támogathatjuk a kapcsolatépítést a kultúra terén”– mondta a platformról Laczikó Enikő államtitkár, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának vezetője, aki megköszönte Tapasztó Ernőnek, az Aradi Kamaraszínház igazgatójának az online hálózat ötletét, létrehozásában elengedhetetlen és hatékony együttműködését. Ugyanakkor hozzátette: az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala és az Aradi Kamaraszínház közös platformja bárhonnan és bármikor hozzáférhető felület lesz, amelynek kulcsfogalmai a kulturális, nyelvi és földrajzi sokszínűség.

A rovatból ajánljuk:

Legendás magyar musical az Aradi Kamaraszínház műsorán
December 10-én láthatják a nézők A padlást, amelyben Presser Gábor szinte mindenki által ismert csodás zenéje csendül fel.
Folklór a bábszínházban
A Bekecs Táncszínház ad ünnepi műsort Aradon. A belépés ingyenes, viszont regisztrációhoz kötött.
Művészeknek és művészetet pártolóknak is sokat adott a Kölcsey Galéria [AUDIO]
Az Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát fogalja össze a minap bemutatott album.
Az agyaghadsereg replikáiból nyílik kiállítás hamarosan a múzeumban
A több mint 2200 éves szobrok másai tavaszig tekinthetők meg a Kultúrpalotában. FRISSÍTÉS: November 15-én tartják a megnyitót.
Ezer kötet a kortárskönyv-kommandó célja [AUDIO]
Nyolc év alatt több mint 900 kötettel gyarapította az iskola könyvtárát az aradi Csiky Gergely Főgimnázium kortárskönyv-kommandója.
Album jelent meg a Kölcsey Galéria első tíz évéről
Az aradi Kölcsey Egyesület történetét feldolgozó sorozatunk legújabb kötete a Kölcsey Galéria tíz évéről (2013–2023) szól.